New Zealand Championships 2011 - Long - WaipoapoaSun 24/04/2011 6:51 p.m.
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl Name                       WR ID      YB Club                          Nat      Time 



M21E  (28)                11.5 km  485 m   30 C   

    1 Ross Morrison              NZL55      85 HB Hawkes Bay                       1:30:38 
    2 Thomas Reynolds            NZL94      89 NW North West                       1:33:41 
    3 Toby Scott                 NZL117     91 AK Auckland                         1:34:01 
    4 Darren Ashmore             NZL22      72 BP Bay Of Plenty                    1:34:55 
    5 Michael Adams              NZL18      76 PP Peninsular & Plains              1:36:34 
    6 Karl Dravitzki             NZL32      78 TA Taranaki                         1:42:34 
    7 Tane Cambridge             NZL80      85 PP Peninsular & Plains              1:46:34 
    8 Carsten Joergensen         DEN2       70 PP Peninsular & Plains              1:48:13 
    9 James Brigham-Watson                  90 WN Wellington                       1:48:23 
   10 Simon Jager                NZL89      89 AK Auckland                         1:49:20 
   11 Jason Markham              NZL29      69 HV Hutt Valley                      1:49:45 
   12 Bryn Davies                NZL56      83 HV Hutt Valley                      1:51:06 
   13 Jourdan Harvey             NZL95      90 CM Counties                         1:51:47 
   14 Nick Harris                NZL101     74 NW North West                       1:55:40 
   15 Brent Edwards              NZL35      78 BP Bay Of Plenty                    2:02:23 
   16 Magnus Bengtsson           NZL102     79 WN Wellington                       2:06:29 
   17 Jim Cotter                            65 DN Dunedin                          2:08:32 
   18 Dennis de Monchy           NZL81      76 BP Bay Of Plenty                    2:10:38 
   19 Jack Vincent               NZL91      89 HB Hawkes Bay                       2:14:55 
   20 Riki Cambridge             NZL114     87 DN Dunedin                          2:15:02 
   21 Timothy Farrant            NZL155     89 PP Peninsular & Plains              2:16:55 
   22 Laurent DeVaud                        72 CN Convergence Noumea         NCL   2:18:09 
   23 Conal Boland-Bristow       NZL161     90 PP Peninsular & Plains              2:31:57 
   24 Mathew Smith                          79 BP Bay Of Plenty                    2:59:15 

      Michael Smithson           NZL63      82 PP Peninsular & Plains                   mp 
      Paul Jensen                NZL140     90 HB Hawkes Bay                            mp 
      Christopher Naunton        AUS194     86 BE Bendigo                    AUS        mp 
      Andrew Bott                           82 HB Hawkes Bay                           dns 



M10  (16)                 2.4 km  55 m   12 C     

    1 Liam Stolberger                       01 NW North West                         18:08 
    2 Mitchell Jones                        02 HB Hawkes Bay                         20:10 
    3 Callum Hancock                        01 WN Wellington                         20:49 
    4 Kieran Edwards                        02 HV Hutt Valley                        21:00 
    5 Patrick Comeskey                      02 WN Wellington                         24:15 
    6 Ewan Shingler                         02 BF Big Foot                   AUS     26:18 
    7 Brennan Sampson                       01 WN Wellington                         33:00 
    8 Alan Teesdale                         05 WN Wellington                         39:10 

   nc Oliver Edwards                        03 HV Hutt Valley                        27:54 
   nc David Oram                            01 AK Auckland                           26:55 
   nc Joshua Etherington                    02 PP Peninsular & Plains                24:12 
   nc Olaf Baker                            04 WN Wellington                         29:41 
   nc Jesse Swanson                         01 AK Auckland                           40:38 
   nc Liam Quelch                           00 RK Red Kiwi                           21:41 
   nc Everett Teahan                        03 WN Wellington                         24:16 
   nc Timothy Crawford                      04 WN Wellington                         27:18 



M12A  (12)                2.8 km  75 m   12 C     

    1 Andrei Popovici                       99 AK Auckland                           22:48 
    2 Bayley Stephens                       00 HB Hawkes Bay                         24:38 
    3 Connor Cleary                         99 CM Counties                           27:23 
    4 Matthew Peat                          99 CM Counties                           27:27 
    5 Vaughan Sceats                        99 HB Hawkes Bay                         30:42 
    6 Matias Salonen                        99 UG Ugly Gully                 AUS     31:51 
    7 George Engleback                      99 WN Wellington                         33:50 
    8 Benjamin Etherington                  00 PP Peninsular & Plains                49:42 
    9 Dominic Cleary                        00 CM Counties                           50:41 

      Ethan Quelch                          99 RK Red Kiwi                              mp 
      Eric Campbell                         99 LU Lustens                    SWE       dns 
      Angus MacMillan                       99 HB Hawkes Bay                           dns 



M14A  (19)                3.6 km  215 m   13 C    

    1 Callum Herries                        97 HB Hawkes Bay                         35:23 
    2 Tom Campbell                          97 LU Lustens                    SWE     43:40 
    3 Sean Morrison                         97 HB Hawkes Bay                         43:47 
    4 Callum Cleary                         97 CM Counties                           44:35 
    5 Ed Cory-Wright                        97 PP Peninsular & Plains                45:56 
    6 Fergus Bramley                        97 HB Hawkes Bay                         46:00 
    7 Lachlan Caudwell                      97 CM Counties                           46:33 
    8 Cameron Metherell                     98 PP Peninsular & Plains                47:12 
    9 Jarrod Lobb                           97 HB Hawkes Bay                         47:39 
   10 Ryan Hone                             97 HB Hawkes Bay                         52:38 
   11 Thomas Stolberger                     97 NW North West                         55:24 
   12 Devon Beckman                         97 HB Hawkes Bay                         58:02 
   13 Liam Dalton                           98 WA Wairarapa                        1:02:36 
   14 Brandon Jones                         97 HB Hawkes Bay                       1:03:04 
   15 Hamish Cotter                         97 DN Dunedin                          1:04:25 
   16 Angus Lindsay                         97 HB Hawkes Bay                       1:17:46 
   17 Callum Wilkie                         98 HB Hawkes Bay                       1:18:03 
   18 Ben Mains                             98 NL Nelson                           1:23:28 

      Finn Roberts                          97 HB Hawkes Bay                           dns 



M14B  (1)                 2.8 km  75 m   12 C     

    1 Rory Ward                             97 HB Hawkes Bay                         32:28 



M16A  (30)                4.0 km  180 m   16 C    

    1 Tane Moore                            95 NW North West                         43:59 
    2 Zane Tomalin                          95 HB Hawkes Bay                         47:44 
    3 Shamus Morrison                       96 WN Wellington                         49:20 
    4 Thomas Eatson                         95 TP Taupo                              49:24 
    5 Kieran Woods                          95 AK Auckland                           51:04 
    6 Liam Ward                             95 HB Hawkes Bay                         51:48 
    7 William Richardson                    95 PP Peninsular & Plains                52:36 
    8 Jordan Griffiths                      96 NW North West                         54:15 
    9 Kieran Metherell                      95 PP Peninsular & Plains                54:38 
   10 Matt Martin                           95 NW North West                         57:04 
   11 Sam Peat                              96 CM Counties                         1:00:32 
   12 Matthew Goodall                       96 CM Counties                         1:02:05 
   13 Marcus Yule                           96 HB Hawkes Bay                       1:02:33 
   14 Ieuan Edmonds                         96 HB Hawkes Bay                       1:03:19 
   15 Nathanael Hinton                      95 HB Hawkes Bay                       1:05:09 
   16 Jacob Rennie                          96 NW North West                       1:06:18 
   17 Cameron Grant                         95 WN Wellington                       1:06:41 
   18 Damien Scott                          96 HB Hawkes Bay                       1:11:34 
   19 Tim Barclay                           95 HB Hawkes Bay                       1:11:57 
   20 Simon Teesdale                        95 WN Wellington                       1:12:41 
   21 Campbell Edmonds                      95 HB Hawkes Bay                       1:13:34 
   22 Blake Hone                            95 HB Hawkes Bay                       1:15:18 
   23 Calvin Standrill                      95 WN Wellington                       1:24:14 
   24 Matthew Turner                        96 WN Wellington                       1:27:33 
   25 Justin Alsleben                       96 HB Hawkes Bay                       1:27:38 
   26 Joshua Campbell                       96 PP Peninsular & Plains              1:31:06 

      Duncan Spall                          96 HB Hawkes Bay                            mp 
      Jacob Lapworth                        95 PP Peninsular & Plains                   mp 
      Isaac Sweetapple                      96 HB Hawkes Bay                            mp 
      Connor Alsleben                       95 HB Hawkes Bay                           dns 



M16B  (9)                 3.6 km  215 m   13 C    

    1 Harrison Gregory                      96 HB Hawkes Bay                         44:43 
    2 Thomas Hensman                        95 HB Hawkes Bay                         50:43 
    3 Laurence de Burgh                     96 HB Hawkes Bay                       1:04:08 
    4 Cameron Vennell                       96 HB Hawkes Bay                       1:06:07 
    5 Robbie Love                           95 HB Hawkes Bay                       1:09:17 
    6 Matthew Koch                          96 WN Wellington                       1:12:09 
    7 Harry Evans                           96 HB Hawkes Bay                       1:15:12 

      Angus Hunt                            96 PP Peninsular & Plains                   mp 
      Martin Leith                          96 TA Taranaki                              mp 



M18A  (10)                5.7 km  310 m   20 C    

    1 Ryan Batin                            94 PP Peninsular & Plains              1:08:23 
    2 Eugene Campbell                       94 PP Peninsular & Plains              1:24:56 
    3 Pearson Williams                      94 HB Hawkes Bay                       1:25:32 
    4 Jonathan Wood                         94 WN Wellington                       1:25:38 
    5 Frazer MacDiarmid                     93 CM Counties                         1:41:29 
    6 Craig Law                             94 HB Hawkes Bay                       2:43:03 

      Steven Simpson                        94 BP Bay Of Plenty                         mp 
      Hamish Hull                           94 HB Hawkes Bay                            mp 
      Samuel Clarke-Winiata                 94 HB Hawkes Bay                            mp 
      Jarred Hone                           94 HB Hawkes Bay                            mp 



M18B  (3)                 3.6 km  215 m   13 C    

    1 Cameron Forbes                        93 MB Marlborough                        49:40 
    2 Jens Jakobsen                         93 WN Wellington                       1:06:58 
    3 Matthew Wedgwood                      93 HB Hawkes Bay                       1:38:58 



M20A  (13)                6.5 km  325 m   22 C    

    1 Matt Ogden                            92 NW North West                         54:33 
    2 Gene Beveridge                        91 NW North West                         58:33 
    3 Nick Hann                             94 WN Wellington                         59:00 
    4 Duncan Morrison                       92 HB Hawkes Bay                       1:03:10 
    5 Ryan Cambridge                        91 DN Dunedin                          1:07:14 
    6 Liam Paterson                         94 TA Taranaki                         1:19:43 
    7 Kyle Higham                           92 RK Red Kiwi                         1:23:07 
    8 Alistair Richardson                   93 PP Peninsular & Plains              1:24:27 
    9 Tim Robertson                         95 HV Hutt Valley                      1:26:07 

      Nick Mead                             91 NW North West                            mp 
      Benjamin Reynolds                     94 NW North West                           dns 
      Luis Slyfield                         92 HB Hawkes Bay                           dns 
      Cameron Massie                        92 HB Hawkes Bay                           dns 



M21A  (6)                 6.5 km  325 m   22 C    

    1 Martin Peat                NZL90      85 CM Counties                         1:14:07 
    2 Andrew Peat                NZL93      89 CM Counties                         1:16:17 
    3 Greg Flynn                 NZL38      82 NW North West                       1:18:31 
    4 Sam Eames                             90 HB Hawkes Bay                       1:26:13 
    5 Cairn Coghill                         79 HB Hawkes Bay                       1:28:44 
    6 Aiden Ellmers              NZL121     87 AK Auckland                         1:30:46 



M21AS  (4)                4.7 km  270 m   18 C    

    1 Simon Addison                         86 WK Waikato                            56:28 
    2 Fraser Mills               NZL164     78 DN Dunedin                            57:32 
    3 Roger Woodroofe                       74 AK Auckland                         2:09:15 

      Greg Grant                            66 WN Wellington                            mp 



M35A  (8)                 6.5 km  325 m   22 C    

    1 Aidan Boswell                         72 WK Waikato                          1:15:19 
    2 Allan Janes                           63 NW North West                       1:42:34 
    3 Ionel Popovici                        72 AK Auckland                         1:44:30 
    4 Craig Pelvin                          75 DN Dunedin                          1:47:02 
    5 Greg Thurlow                          75 WN Wellington                       1:59:06 
    6 Rodney Deacon                         75 AK Auckland                         2:43:25 
    7 Shane Jenkins                         75 NC Newcastle                  AUS   3:19:03 

      Nic Gorman                 NZL120     71 TP Taupo                                 mp 



M40A  (7)                 5.7 km  310 m   20 C    

    1 Mikko Salonen                         71 UG Ugly Gully                 AUS   1:02:37 
    2 Phillip Herries                       65 HB Hawkes Bay                       1:19:24 
    3 William Power                         69 WN Wellington                       1:22:22 
    4 Kev Knowles                           70 DN Dunedin                          1:29:08 
    5 Steve Oram                            64 AK Auckland                         1:32:09 

      Sean Bardsley                         68 WN Wellington                            mp 
      Rolf Boswell                          70 HB Hawkes Bay                           dns 



M40AS  (3)                4.0 km  180 m   16 C    

    1 John Hancock                          69 WN Wellington                       1:01:37 
    2 Darren Gosse                          66 NW North West                       1:11:41 
    3 Simon Comeskey                        61 WN Wellington                       1:48:12 



M40B  (2)                 3.6 km  215 m   13 C    

    1 Henry Porter                          64 HB Hawkes Bay                         55:02 
    2 Tom Quelch                            70 RK Red Kiwi                         1:02:27 



M45A  (30)                5.7 km  310 m   20 C    

    1 Alistair Cory-Wright       NZL57      66 PP Peninsular & Plains                54:23 
    2 Paul Ireland                          65 NW North West                       1:08:39 
    3 Jeff Greenwood                        63 AK Auckland                         1:13:42 
    4 Peter Swanson                         64 AK Auckland                         1:14:52 
    5 Guy Cory-Wright                       64 AK Auckland                         1:22:46 
    6 Hugh Forlong-Ford                     65 HB Hawkes Bay                       1:24:16 
    7 Neil Martin                           62 NW North West                       1:28:31 
    8 Rob Molloy                            65 WN Wellington                       1:33:32 
    9 Paul Jones                            65 HB Hawkes Bay                       1:34:36 
   10 Wally Sampson                         64 WN Wellington                       1:34:44 
   11 Peter Cleary                          62 CM Counties                         1:38:06 
   12 Brent Goodall                         62 CM Counties                         1:38:44 
   13 David King                            59 WN Wellington                       1:39:13 
   14 Rudy Hlawatsch                        64 AK Auckland                         1:43:58 
   15 Mark Shingler                         62 BF Big Foot                   AUS   1:48:11 
   16 Dave Forbes                           63 MB Marlborough                      1:48:43 
   17 Paul Teesdale-Spittle                 66 WN Wellington                       1:57:25 
   18 Greg Edmonds                          65 HB Hawkes Bay                       2:06:08 
   19 Dwayne Smith                          65 AK Auckland                         2:08:44 
   20 Greg Campbell                         65 LU Lustens                    SWE   2:09:08 
   21 Al Bramley                            66 HB Hawkes Bay                       2:15:49 
   22 Bruce Worsley                         66 HV Hutt Valley                      2:27:11 
   23 Mike Helliwell                        62 HB Hawkes Bay                       2:27:12 

      John Robertson                        65 HV Hutt Valley                           mp 
      Rob Collier                           64 WN Wellington                            mp 
      Rob Vanstam                           65 NW North West                            mp 
      Craig Pearce                          64 AK Auckland                              mp 
      Chris Beckman                         66 HB Hawkes Bay                            mp 
      Tim Anderson                          62 HB Hawkes Bay                           dns 
      Alan Davidson                         62 HB Hawkes Bay                           dns 



M50A  (31)                4.7 km  270 m   18 C    

    1 Alister Metherell                     59 PP Peninsular & Plains                57:45 
    2 Paul Dalton                           61 WA Wairarapa                          59:32 
    3 Don Paterson                          55 TA Taranaki                         1:02:15 
    4 Bryan Teahan                          60 WA Wairarapa                        1:04:54 
    5 Ian Simpson                           60 BP Bay Of Plenty                    1:06:45 
    6 Peter Wood                            60 WN Wellington                       1:08:51 
    7 Owen Means                            60 NW North West                       1:13:58 
    8 Stephen Reynolds                      56 NW North West                       1:14:30 
    9 Patrick Manning                       61 DN Dunedin                          1:15:49 
   10 Gerald Crawford                       61 WN Wellington                       1:15:50 
   11 Mark Irwin                            57 HB Hawkes Bay                       1:20:18 
   12 Murray Harty                          61 HB Hawkes Bay                       1:22:40 
   13 Bruce Peat                            58 CM Counties                         1:23:04 
   14 Martin Etherington                    60 PP Peninsular & Plains              1:23:56 
   15 Chris Morris                          56 TP Taupo                            1:26:24 
   16 Andrew Lumsden                        57 WN Wellington                       1:29:02 
   17 Nick Engleback                        59 WN Wellington                       1:31:48 
   18 Stephan Alsleben                      61 HB Hawkes Bay                       1:32:28 
   19 Simon Rea                             58 HV Hutt Valley                      1:39:04 
   20 Geoff Peel                            58 NC Newcastle                  AUS   1:49:07 
   21 Jonathan Eames                        60 HB Hawkes Bay                       1:49:24 
   22 Alan Horn                             61 WN Wellington                       1:50:39 
   23 Trevor Batin                          59 PP Peninsular & Plains              1:59:39 
   24 Dave Rogers                           58 BK BKO                        GBR   2:00:32 
   25 Grant Edmonds                         56 HB Hawkes Bay                       2:04:56 
   26 Phil Law                              61 HB Hawkes Bay                       2:27:50 

      Larry Weiss                           57 GA Garingal                   AUS        mp 
      Geoff Todkill                         57 NC Newcastle                  AUS        mp 
      Peter Hone                            61 HB Hawkes Bay                            mp 
      Lockie Campbell                       60 PP Peninsular & Plains                   mp 
      Peter Watson                          57 HB Hawkes Bay                           dns 



M50B  (7)                 3.6 km  215 m   13 C    

    1 Stephen Peat                          60 CM Counties                         1:03:46 
    2 Malcolm Standrill                     58 WN Wellington                       1:09:02 
    3 Stephen Matthews                      61 HB Hawkes Bay                       1:12:45 
    4 Graham Garden                         38 PP Peninsular & Plains              1:20:02 
    5 Graeme Carruthers                     54 WN Wellington                       1:20:52 

      Michael Hubbert                       43 RE Red Kangaroo               AUS        mp 
      Gary Gregory                          53 HB Hawkes Bay                            mp 



M55A  (19)                4.0 km  180 m   15 C    

    1 Ted van Geldermalsen                  54 YV Yarra Valley               AUS     48:56 
    2 Malcolm Ingham                        55 WN Wellington                         49:52 
    3 Geoff Mead                            56 NW North West                         56:17 
    4 Dick Dinsdale                         54 WN Wellington                         56:55 
    5 Pat van Berkel                        54 HV Hutt Valley                        57:46 
    6 Norm Jager                            56 AK Auckland                         1:03:08 
    7 Russell Higham                        54 RK Red Kiwi                         1:06:14 
    8 Peter Ramsden                         55 RK Red Kiwi                         1:10:32 
    9 Andrew McGowan                        53 PP Peninsular & Plains              1:12:05 
   10 Robert Whitla                         54 PP Peninsular & Plains              1:13:32 
   11 Greg Bristow                          54 PP Peninsular & Plains              1:19:45 
   12 George Richardson                     56 PP Peninsular & Plains              1:24:25 
   13 Keith Vincent                         56 CM Counties                         1:25:32 
   14 John Barrett                          52 NW North West                       1:27:53 
   15 Peter Hill                            52 HB Hawkes Bay                       1:33:41 
   16 Stuart Gray                           54 NW North West                       1:50:24 
   17 Colin Jones                           54 HB Hawkes Bay                       1:50:47 
   18 Owen Cambridge                        52 DN Dunedin                          1:52:39 

   nc David Fisher                          54 HB Hawkes Bay                       1:11:17 



M60A  (25)                4.0 km  180 m   15 C    

    1 Michael Wood                          47 HV Hutt Valley                        50:28 
    2 Derek Morrison                        50 HB Hawkes Bay                         51:54 
    3 Dave Middleton                        46 NW North West                         52:02 
    4 Wayne Aspin                           45 CM Counties                           52:56 
    5 Alistair Stewart                      49 AK Auckland                           54:44 
    6 Graham Teahan                         50 RK Red Kiwi                           56:24 
    7 Phillip Johansen                      49 NW North West                         58:41 
    8 Neil Kane                             46 WN Wellington                         59:07 
    9 Nick Collins                          51 TA Taranaki                         1:00:51 
   10 Stan Foster                           49 NW North West                       1:02:17 
   11 Peter Shepherd                        50 IK Illawarra Kareelah         AUS   1:10:17 
   12 Lyndon Haugh                          48 TP Taupo                            1:16:44 
   13 Richard English                       47 PP Peninsular & Plains              1:22:46 
   13 Roger Mulvay                          51 HB Hawkes Bay                       1:22:46 
   15 Steve Armon                           50 HB Hawkes Bay                       1:29:24 
   16 David Turner                          48 WN Wellington                       1:39:01 
   17 Selwyn Palmer                         49 AK Auckland                         1:41:20 
   18 David Scott                           47 AK Auckland                         2:15:11 

      Brian Long                            49 CM Counties                              mp 
      Max Kerrison                          49 HB Hawkes Bay                            mp 
      Bruce Henderson                       47 RK Red Kiwi                             dns 
      Rob McDonald                          51 HB Hawkes Bay                           dns 
      David Edmonds                         47 WN Wellington                           dns 
      Mike Wimpenny                         48 NL Nelson                               dns 
   nc Ken Holst                             50 HB Hawkes Bay                       1:18:27 



M65A  (8)                 3.1 km  150 m   14 C    

    1 Peter Fitchett                        45 BP Bay Of Plenty                    1:00:32 
    2 Robin Ambler                          46 NW North West                       1:05:54 
    3 Terje Moen                            45 NW North West                       1:08:53 
    4 John Powell                           42 CM Counties                         1:24:12 
    5 Peter Yeates                          46 DR Dandenong Ranges           AUS   1:34:34 
    6 Ross Lamb                             42 WN Wellington                       1:39:09 
    7 Peter Whiteford                       43 WN Wellington                       2:02:11 

      Michael Ashmore                       44 AK Auckland                             dns 



M70A  (11)                2.6 km  125 m   12 C    

    1 Terry Brighouse                       38 TP Taupo                              36:41 
    2 Hub Carter                            40 NL Nelson                             40:24 
    3 Gavin Scott                           41 HV Hutt Valley                        45:37 
    4 John Robinson                         39 CM Counties                           46:14 
    5 Rhys Thompson                         38 NW North West                         55:14 
    6 Paul Potter                           38 NW North West                       1:01:01 
    7 Stewart Hyslop                        38 HB Hawkes Bay                       1:03:27 
    8 John Davies                           40 PP Peninsular & Plains              1:04:28 
    9 Don Locke                             38 WN Wellington                       1:04:30 
   10 Ian Basire                            37 HV Hutt Valley                      1:06:18 
   11 Warwick Hill                          41 WN Wellington                       1:10:42 



M75A  (4)                 2.6 km  125 m   12 C    

    1 Alan Berry                            35 HB Hawkes Bay                         57:44 
    2 Ian Holden                            33 NL Nelson                           1:00:23 
    3 Tom Clendon                           35 AK Auckland                         1:30:33 

      Bert Chapman                          34 NW North West                           dns 



M80A  (1)                 2.3 km  95 m   10 C     

    1 George Davies                         31 RK Red Kiwi                         1:14:26 



W21E  (15)                6.5 km  325 m   22 C    

    1 Lizzie Ingham              NZL100     88 WN Wellington                       1:04:11 
    2 Amber Morrison             NZL60      87 HB Hawkes Bay                       1:12:00 
    3 Yvette Baker                          67 WN Wellington                       1:12:51 
    4 Penny Kane                 NZL41      81 WN Wellington                       1:17:12 
    5 Piret Klade                EST138     83 HV Hutt Valley                      1:19:42 
    6 Rebecca Smith              NZL25      77 BP Bay Of Plenty                    1:20:21 
    7 Imogene Scott              NZL7       89 AK Auckland                         1:20:47 
    8 Georgia Whitla             NZL104     89 PP Peninsular & Plains              1:21:07 
    9 Rita Homes                 NZL8       86 HB Hawkes Bay                       1:31:30 
   10 Tessa Ramsden              NZL6       88 RK Red Kiwi                         1:34:02 
   11 Jenni Adams                NZL5       70 PP Peninsular & Plains              1:39:57 
   12 Frances Peat               NZL113     87 CM Counties                         1:43:43 
   13 Katie Bolt                 NZL148     82 PP Peninsular & Plains              1:56:36 
   14 Sandra Jahn                           85 RO SV Robotron                GER   2:06:47 

      Sarah Gray                 NZL87      86 WN Wellington                            mp 



W10  (13)                 2.4 km  55 m   12 C     

    1 Annabel Lapworth                      02 PP Peninsular & Plains                20:14 
    2 Sally Mains                           01 NL Nelson                             25:29 
    3 Lucy Parsons                          01 AK Auckland                           27:46 
    4 Chelsea Sampson                       02 WN Wellington                         34:33 
    5 Anna Cory-Wright                      02 AK Auckland                           34:47 
    6 Lucy Cotter                           01 DN Dunedin                            37:29 
    7 Sonja Bowen                           01 CM Counties                           53:09 

      Lana Gosse                            01 NW North West                            mp 
   nc Rebecca Greenwood                     03 AK Auckland                           41:40 
   nc Kaia Joergensen                       04 PP Peninsular & Plains                30:47 
   nc Grace Cotter                          03 DN Dunedin                            46:58 
   nc Marnie Gosse                          04 NW North West                         30:46 
   nc Venla Salonen                         02 UG Ugly Gully                 AUS     27:01 



W12A  (11)                2.8 km  75 m   12 C     

    1 Danielle Goodall                      99 CM Counties                           26:23 
    2 Jessica Sampson                       99 WN Wellington                         32:24 
    3 Tessa Boyd                            00 AK Auckland                           42:10 
    4 Susan Eatson                          99 TP Taupo                              44:32 
    5 Zoe Hunt                              99 PP Peninsular & Plains                47:55 
    6 Caroline Howell                       00 HB Hawkes Bay                         48:47 
    7 Marina Comeskey                       00 WN Wellington                         51:10 
    8 Charlotte Cotter                      99 DN Dunedin                            52:56 
    9 Anna Peat                             00 CM Counties                           57:25 
   10 Olivia Beckman                        99 HB Hawkes Bay                         59:51 

      Katie Cory-Wright                     99 PP Peninsular & Plains                   mp 



W14A  (15)                2.9 km  165 m   11 C    

    1 Steph Harding                         98 WN Wellington                         37:22 
    2 Emma Carruthers                       97 WN Wellington                         39:20 
    3 Inka Salonen                          97 UG Ugly Gully                 AUS     39:52 
    4 Sophie Harrison                       97 PP Peninsular & Plains                41:03 
    5 Hayley Smith                          98 AK Auckland                           43:37 
    6 Hayley Ewen                           97 AK Auckland                           46:14 
    7 Rebecca Grant                         98 WN Wellington                         49:44 
    8 Heidi Stolberger                      98 NW North West                         51:45 
    9 Ellie Molloy                          97 WN Wellington                         54:35 
   10 Anna Parsons                          98 AK Auckland                           56:38 
   11 Hannah Collier                        97 WN Wellington                       1:02:02 
   12 Helen Howell                          97 HB Hawkes Bay                       1:03:47 
   13 Lara Molloy                           98 WN Wellington                       1:05:21 
   14 Caitlin Jones                         98 HB Hawkes Bay                       1:59:18 

      Kerri Batin                           97 PP Peninsular & Plains                   mp 



W14B  (5)                 2.8 km  75 m   12 C     

    1 Emily Wood                            98 WN Wellington                         37:40 
    2 Laura Matthews                        98 HB Hawkes Bay                         48:33 
    3 Brooke Rennie                         97 NW North West                       1:18:56 

      Marie Jones                           98 HB Hawkes Bay                            mp 
      Olivia Radovanovic                    98 HB Hawkes Bay                            mp 



W16A  (19)                3.1 km  150 m   14 C    

    1 Helena Barnes                         95 NW North West                         40:15 
    2 Helayna Ogden                         96 NW North West                         46:56 
    3 Hannah Sampson                        96 WN Wellington                         47:24 
    4 Naomi Anderson                        95 HB Hawkes Bay                         50:22 
    5 Vida Fox                              96 HB Hawkes Bay                         53:45 
    6 Rebecca Batin                         95 PP Peninsular & Plains                54:56 
    7 Brianna Massie                        96 HB Hawkes Bay                         55:17 
    8 Megan Davidson                        95 HB Hawkes Bay                       1:04:58 
    9 Kate Salmon                           96 NW North West                       1:06:57 
   10 Amber Helliwell                       95 HB Hawkes Bay                       1:08:17 
   11 Nicola Mulvay                         96 HB Hawkes Bay                       1:09:23 
   12 Sarah Baxter                          96 HB Hawkes Bay                       1:10:02 
   13 Kelly Mulvay                          95 HB Hawkes Bay                       1:11:33 
   14 Katherine Rybinski                    96 HB Hawkes Bay                       1:16:12 
   15 Monieka Scott                         96 HB Hawkes Bay                       1:17:51 
   16 Lauren Holmes                         96 NW North West                       1:20:46 
   17 Nicola Law                            96 HB Hawkes Bay                       1:54:37 

      Isla Forbes                           96 MB Marlborough                           mp 
      Emma Pullen                           95 HB Hawkes Bay                           dns 



W16B  (5)                 2.9 km  165 m   11 C    

    1 Hannah Jones                          95 HB Hawkes Bay                         53:21 
    1 Annie Creagh                          95 HB Hawkes Bay                         53:21 
    3 Aimee Lobb                            95 HB Hawkes Bay                         55:28 
    4 Alice Lumsden                         96 HB Hawkes Bay                       1:06:39 
    5 Isabella Radovanovic                  95 HB Hawkes Bay                       1:26:39 



W18A  (15)                3.4 km  160 m   16 C    

    1 Cosette Saville                       93 CM Counties                           36:05 
    2 Rebecca Gray                          94 NW North West                         41:32 
    3 Renee Beveridge                       93 NW North West                         46:30 
    4 Lauren Turner                         95 WN Wellington                         48:28 
    5 Katie Eames                           93 HB Hawkes Bay                         51:40 
    6 Taryn Kramer                          93 BP Bay Of Plenty                      54:31 
    7 Sarah Davidson                        94 HB Hawkes Bay                         55:55 
    8 Holly Edmonds                         95 HB Hawkes Bay                         58:18 
    9 Harriet Baxter                        94 HB Hawkes Bay                         58:43 
   10 Natalie de Burgh                      94 HB Hawkes Bay                       1:02:43 
   11 Georgia Lindsay                       94 HB Hawkes Bay                       1:06:35 
   12 Catherine Clark                       94 HB Hawkes Bay                       1:18:01 
   13 Megan Engleback                       93 WN Wellington                       1:27:31 

      Kate Jordan                           93 RK Red Kiwi                              mp 
      Hannah Lockie                         94 NW North West                            mp 



W18B  (2)                 2.9 km  165 m   11 C    

    1 Rebecca Matthews                      94 HB Hawkes Bay                         58:45 
    2 Nicole Rennie                         94 NW North West                       1:11:28 



W20A  (14)                4.7 km  270 m   18 C    

    1 Angela Simpson             NZ106      91 BP Bay Of Plenty                      43:53 
    2 Kate Morrison                         91 HB Hawkes Bay                         50:04 
    3 Laura Robertson                       93 HV Hutt Valley                        56:44 
    4 Jaime Goodwin                         92 HB Hawkes Bay                         59:48 
    5 Selena Metherell                      93 PP Peninsular & Plains              1:06:01 
    6 Sara Bailey                           91 HB Hawkes Bay                       1:13:32 
    7 Anna Gray                             91 NW North West                       1:16:53 
    8 Kate Smirnova                         92 AK Auckland                         1:31:47 
    9 Sarah Anderson                        92 HB Hawkes Bay                       1:33:49 
   10 Katalla Kramer                        91 BP Bay Of Plenty                    1:34:16 
   11 Nicole Jones                          92 HB Hawkes Bay                       2:10:47 

      Jula McMillan                         93 NW North West                            mp 
      Erin Paterson                         92 TA Taranaki                              mp 
      Emily Dinsdale                        92 WN Wellington                           dns 



W21AS  (4)                3.1 km  150 m   14 C    

    1 Katherine Reynolds                    90 NW North West                       1:17:00 
    2 Margaret Peel                         68 NC Newcastle                  AUS   1:20:53 
    3 Sarah Underwood                       72 WN Wellington                       1:23:29 
    4 Alina Smirnova                        90 AK Auckland                         1:45:32 



W21B  (3)                 2.9 km  165 m   11 C    

    1 Karen Beckman                         68 HB Hawkes Bay                         40:33 
    2 Kim Creagh                            66 HB Hawkes Bay                         48:24 
    3 Karen Grant                           66 WN Wellington                         57:23 



W21C  (5)                 2.8 km  75 m   12 C     

    1 Kim Matthews                          63 HB Hawkes Bay                         39:54 
    2 Hannah Matthews                       96 HB Hawkes Bay                         43:43 
    3 Gaye Evans-Love                       60 HB Hawkes Bay                       1:04:04 
    4 Annette Martin                        59 NW North West                       1:39:35 

      Vicki Quelch                          66 RK Red Kiwi                              mp 



W35A  (1)                 4.7 km  270 m   18 C    

    1 Heidi Salonen                         72 UG Ugly Gully                 AUS   1:27:50 



W40A  (7)                 4.0 km  180 m   16 C    

    1 Susan Edwards                         70 HV Hutt Valley                        56:59 
    2 Jan Harrison                          67 PP Peninsular & Plains                58:02 
    3 Katie Hill                            68 WN Wellington                         58:45 
    4 Anna Robertson                        66 HV Hutt Valley                      1:03:19 
    5 Elke Haag                             68 NW North West                       1:07:34 
    6 Lesley Sampson                        68 WN Wellington                       1:30:53 
    7 Jeni Pelvin                           71 DN Dunedin                          1:39:27 



W40AS  (11)               2.6 km  125 m   12 C    

    1 Megan Officer                         68 NW North West                       1:01:06 
    2 Iryna Smirnova                        62 AK Auckland                         1:03:04 
    3 Mary Wadsworth                        66 AK Auckland                         1:04:42 
    4 Chris Jager                           53 AK Auckland                         1:13:18 
    5 Maggie Reynolds                       58 NW North West                       1:17:24 
    6 Ruth Vincent                          60 HB Hawkes Bay                       1:20:07 
    7 Alison Comer                          67 AK Auckland                         1:27:16 
    8 Debbie Dodd                           60 DR Dandenong Ranges           AUS   1:37:34 

      Jane Herries                          62 HB Hawkes Bay                            mp 
      Emmanuelle Recy                       70 CN Convergence Noumea         NCL        mp 
      Louise Anderson                       63 HB Hawkes Bay                           dns 



W40B  (1)                 2.9 km  165 m   11 C    

    1 Karen Woods                           64 AK Auckland                         1:19:38 



W45A  (17)                3.4 km  160 m   16 C    

    1 Mandy Hancock                         66 WN Wellington                         52:52 
    2 Julia Fettes                          66 PP Peninsular & Plains                53:17 
    3 Paula Shingler                        63 BF Big Foot                   AUS     58:36 
    4 Raewyn Simpson                        63 BP Bay Of Plenty                    1:01:07 
    5 Jay Paterson                          61 TA Taranaki                         1:03:54 
    6 Heather Jones                         63 HB Hawkes Bay                       1:04:40 
    7 Lyn Stanton                           64 AK Auckland                         1:08:50 
    8 Susan Hone                            62 HB Hawkes Bay                       1:14:56 
    9 Catrina Forbes                        63 MB Marlborough                      1:22:16 
   10 Anne Baxter                           62 HB Hawkes Bay                       1:25:49 
   11 Suzanne Stolberger                    66 NW North West                       1:27:14 
   12 Helen Edmonds                         65 HB Hawkes Bay                       1:32:44 
   13 Catherine Howell                      65 HB Hawkes Bay                       1:32:49 
   14 Denise Vruink                         62 RK Red Kiwi                         1:34:51 
   15 Jane Davidson                         63 HB Hawkes Bay                       1:37:49 
   16 Kate Cotter                           66 DN Dunedin                          1:57:24 

      PC Turner                             64 WN Wellington                           dns 



W50A  (18)                3.4 km  160 m   16 C    

    1 Carey Nazzer                          59 TA Taranaki                           46:02 
    2 Jean Cory-Wright                      58 PP Peninsular & Plains                47:32 
    3 Lisa Mead                             57 NW North West                         48:39 
    4 Joy Vanderpoel                        57 RK Red Kiwi                           58:02 
    5 Annette Orchard                       57 AK Auckland                           59:16 
    6 Vivienne Prince                       57 PP Peninsular & Plains              1:00:12 
    7 Faye McDonald                         57 HB Hawkes Bay                       1:05:41 
    8 Vivien Bloor                          58 PP Peninsular & Plains              1:10:07 
    9 Ingrid Perols                         61 HB Hawkes Bay                       1:14:30 
   10 Liz Nicholson                         60 WA Wairarapa                        1:16:01 
   11 Jane Harding                          59 WN Wellington                       1:19:32 
   12 Karin Hefftner                        57 GA Garingal                   AUS   1:23:45 
   13 Anna Engleback                        60 WN Wellington                       1:28:32 

      Lyn Helliwell                         60 HB Hawkes Bay                            mp 
      Margi Freemantle                      57 YV Yarra Valley               AUS        mp 
      Elizabeth Parsons                     58 AK Auckland                              mp 
      Louise Porteous                       58 NW North West                           dns 
      Annette Campbell                      60 PP Peninsular & Plains                  dns 



W50B  (7)                 2.9 km  165 m   11 C    

    1 Lynn McBain                           59 WN Wellington                       1:02:59 
    2 Julie Mann                            58 IK Illawarra Kareelah         AUS   1:28:38 
    3 Lynette Porter                        58 HV Hutt Valley                      1:31:19 
    4 Gay Ambler                            47 NW North West                       1:34:19 
    5 Ilze Yeates                           49 DR Dandenong Ranges           AUS   1:34:38 

      Patricia Larsen                       46 RK Red Kiwi                              mp 
      Heather Batin                         58 PP Peninsular & Plains                   mp 



W55A  (10)                3.1 km  150 m   14 C    

    1 Gillian Ingham                        55 WN Wellington                         42:03 
    2 Valerie Rogers                        54 PP Peninsular & Plains                52:05 
    3 Annie Sanderson                       55 TA Taranaki                           58:30 
    4 Bronwyn Holcombe                      55 AK Auckland                         1:06:21 
    5 Pamela Whitla                         55 PP Peninsular & Plains              1:06:27 
    6 Josie Boland                          56 PP Peninsular & Plains              1:06:56 
    7 Beverley Holder                       56 WN Wellington                       1:07:57 
    8 Debbie Byers                          55 WN Wellington                       1:08:33 
    9 Janet Dobbie                          56 WN Wellington                       1:11:54 
   10 Carol Ramsden                         55 RK Red Kiwi                         1:28:47 



W60A  (11)                3.1 km  150 m   14 C    

    1 Patricia Aspin                        46 CM Counties                           48:05 
    2 Mary Moen                             48 NW North West                       1:10:21 
    3 Unni Lewis                            48 CM Counties                         1:10:24 
    4 Joanna Stewart                        50 AK Auckland                         1:19:07 
    5 Robyn Davidson                        47 RK Red Kiwi                         1:20:16 
    6 Julia Fraser                          47 WN Wellington                       1:23:29 
    7 Dorothy Kane                          48 WN Wellington                       1:26:34 
    8 Glen Middleton                        46 NW North West                       1:42:27 
    9 Christine Whiteford                   50 WN Wellington                       1:50:40 
   10 Jenny Teahan                          49 RK Red Kiwi                         1:58:27 

      Kathryn Edmonds                       51 WN Wellington                           dns 



W65A  (7)                 2.6 km  125 m   12 C    

    1 Trish Faulkner                        42 PP Peninsular & Plains                40:13 
    2 Royce Mills                           46 RK Red Kiwi                           44:36 
    3 Jill Dalton                           44 HV Hutt Valley                        44:59 
    4 Dianne Hill                           41 WN Wellington                       1:05:00 
    5 Rae Powell                            44 CM Counties                         1:15:10 
    6 Allison Basire                        43 HV Hutt Valley                      1:18:13 
    7 Robyn Davies                          42 PP Peninsular & Plains              1:25:38 



W70A  (3)                 2.3 km  95 m   10 C     

    1 Valerie Robinson                      40 CM Counties                         1:09:49 
    2 Kath Adams                            40 PP Peninsular & Plains              1:30:08 
    3 Heather Clendon                       37 AK Auckland                         1:47:37 



W75A  (3)                 2.3 km  95 m   10 C     

    1 Bunny Rathbone                        35 DN Dunedin                            59:33 
    2 Judy Martin                           36 NW North West                       1:08:38 

      Hilary Weeks                          36 AK Auckland                             dns