New Zealand Championships 2011 - Middle - FirestationSun 24/04/2011 6:51 p.m.
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl Name                       WR ID      YB Club                          Nat      Time 



M21E  (34)                3.8 km  275 m   18 C    

    1 Ross Morrison              NZL55      85 HB Hawkes Bay                         30:23 
    2 Tane Cambridge             NZL80      85 PP Peninsular & Plains                31:46 
    3 Karl Dravitzki             NZL32      78 TA Taranaki                           32:25 
    4 Thomas Reynolds            NZL94      89 NW North West                         32:52 
    5 Darren Ashmore             NZL22      72 BP Bay Of Plenty                      33:39 
    6 Carsten Joergensen         DEN2       70 PP Peninsular & Plains                34:00 
    7 Toby Scott                 NZL117     91 AK Auckland                           34:11 
    8 Bryn Davies                NZL56      83 HV Hutt Valley                        34:55 
    9 Jamie Stewart              NZL50      80 WN Wellington                         36:05 
   10 Greg Flynn                 NZL38      82 NW North West                         36:33 
   11 Jason Markham              NZL29      69 HV Hutt Valley                        38:21 
   12 Brent Edwards              NZL35      78 BP Bay Of Plenty                      39:09 
   13 Alistair Cory-Wright       NZL57      66 PP Peninsular & Plains                39:34 
   14 Simon Jager                NZL89      89 AK Auckland                           40:04 
   15 Michael Adams              NZL18      76 PP Peninsular & Plains                41:13 
   16 Timothy Farrant            NZL155     89 PP Peninsular & Plains                41:32 
   17 Dennis de Monchy           NZL81      76 BP Bay Of Plenty                      42:00 
   18 Martin Peat                NZL90      85 CM Counties                           42:22 
   19 James Brigham-Watson                  90 WN Wellington                         42:25 
   20 Nick Harris                NZL101     74 NW North West                         42:51 
   21 Laurent DeVaud                        72 CN Convergence Noumea         NCL     43:16 
   22 Magnus Bengtsson           NZL102     79 WN Wellington                         43:21 
   23 Christopher Naunton        AUS194     86 BE Bendigo                    AUS     45:06 
   24 Jack Vincent               NZL91      89 HB Hawkes Bay                         46:44 
   25 Aiden Ellmers              NZL121     87 AK Auckland                           47:00 
   26 Riki Cambridge             NZL114     87 DN Dunedin                            48:27 
   27 Conal Boland-Bristow       NZL161     90 PP Peninsular & Plains                49:33 
   28 Jourdan Harvey             NZL95      90 CM Counties                           50:44 
   29 Paul Jensen                NZL140     90 HB Hawkes Bay                         51:09 
   30 Andrew Bott                           82 HB Hawkes Bay                         55:22 
   31 Fraser Mills               NZL164     78 DN Dunedin                            58:56 
   32 Mathew Smith                          79 BP Bay Of Plenty                    1:01:51 

      Andrew Peat                NZL93      89 CM Counties                              mp 
      Michael Smithson           NZL63      82 PP Peninsular & Plains                   mp 



M10  (17)                 1.4 km  65 m   11 C     

    1 Oliver Tonge                          03 BR Bristol                    GBR     15:24 
    2 Callum Hancock                        01 WN Wellington                         16:03 
    3 Mitchell Jones                        02 HB Hawkes Bay                         16:24 
    4 Liam Stolberger                       01 NW North West                         17:56 
    5 Patrick Comeskey                      02 WN Wellington                         18:22 
    6 Kieran Edwards                        02 HV Hutt Valley                        21:05 
    7 Brennan Sampson                       01 WN Wellington                         21:44 

      Ewan Shingler                         02 BF Big Foot                   AUS        mp 
   nc David Oram                            01 AK Auckland                           26:05 
   nc Zachary-Greta Averill                 97 HB Hawkes Bay                         24:07 
   nc Oliver Edwards                        03 HV Hutt Valley                        20:14 
   nc Joshua Etherington                    02 PP Peninsular & Plains                22:22 
   nc Liam Quelch                           00 RK Red Kiwi                           27:15 
   nc Alan Teesdale                         05 WN Wellington                         26:06 
   nc Everett Teahan                        03 WN Wellington                         22:19 
   nc Timothy Crawford                      04 WN Wellington                         20:12 
   nc Olaf Baker                            04 WN Wellington                         18:13 



M12A  (12)                1.8 km  85 m   8 C      

    1 Connor Cleary                         99 CM Counties                           13:12 
    2 Andrei Popovici                       99 AK Auckland                           14:44 
    3 Bayley Stephens                       00 HB Hawkes Bay                         15:12 
    4 Dominic Cleary                        00 CM Counties                           16:57 
    5 Matias Salonen                        99 UG Ugly Gully                 AUS     17:44 
    6 Vaughan Sceats                        99 HB Hawkes Bay                         18:31 
    7 George Engleback                      99 WN Wellington                         18:36 
    8 Eric Campbell                         99 LU Lustens                    SWE     19:41 
    9 Benjamin Etherington                  00 PP Peninsular & Plains                22:05 
   10 Matthew Peat                          99 CM Counties                           25:05 
   11 Ethan Quelch                          99 RK Red Kiwi                           28:27 

      Angus MacMillan                       99 HB Hawkes Bay                           dns 



M14A  (16)                2.1 km  115 m   9 C     

    1 Sean Morrison                         97 HB Hawkes Bay                         18:16 
    2 Callum Herries                        97 HB Hawkes Bay                         18:31 
    3 Devon Beckman                         97 HB Hawkes Bay                         26:45 
    4 Fergus Bramley                        97 HB Hawkes Bay                         27:58 
    5 Tom Campbell                          97 LU Lustens                    SWE     28:59 
    6 Callum Cleary                         97 CM Counties                           30:38 
    7 Lachlan Caudwell                      97 CM Counties                           30:57 
    8 Jarrod Lobb                           97 HB Hawkes Bay                         38:11 
    9 Brandon Jones                         97 HB Hawkes Bay                         38:54 
   10 Cameron Metherell                     98 PP Peninsular & Plains                39:58 
   11 Thomas Stolberger                     97 NW North West                         47:52 
   12 Angus Lindsay                         97 HB Hawkes Bay                         53:32 
   13 Liam Dalton                           98 WA Wairarapa                        1:02:36 
   14 Ben Mains                             98 NL Nelson                           1:06:24 
   15 Callum Wilkie                         98 HB Hawkes Bay                       1:11:08 

      Finn Roberts                          97 HB Hawkes Bay                           dns 



M14B  (2)                 1.8 km  85 m   8 C      

    1 Rory Ward                             97 HB Hawkes Bay                         20:04 

   nc Sebby Averill                         95 HB Hawkes Bay                         18:01 



M16A  (30)                2.6 km  175 m   12 C    

    1 Shamus Morrison                       96 WN Wellington                         25:49 
    2 Thomas Eatson                         95 TP Taupo                              29:31 
    3 Tane Moore                            95 NW North West                         30:43 
    4 William Richardson                    95 PP Peninsular & Plains                33:21 
    5 Matthew Goodall                       96 CM Counties                           34:35 
    6 Zane Tomalin                          95 HB Hawkes Bay                         35:02 
    7 Ed Cory-Wright                        97 PP Peninsular & Plains                35:15 
    7 Jacob Lapworth                        95 PP Peninsular & Plains                35:15 
    9 Damien Scott                          96 HB Hawkes Bay                         36:22 
   10 Sam Peat                              96 CM Counties                           36:57 
   11 Angus Fuhrer                          95 HB Hawkes Bay                         38:09 
   12 Isaac Sweetapple                      96 HB Hawkes Bay                         40:05 
   13 Jacob Rennie                          96 NW North West                         40:14 
   14 Tim Barclay                           95 HB Hawkes Bay                         40:39 
   15 Kieran Metherell                      95 PP Peninsular & Plains                41:08 
   16 Liam Ward                             95 HB Hawkes Bay                         41:38 
   17 Simon Teesdale                        95 WN Wellington                         41:44 
   18 Jordan Griffiths                      96 NW North West                         42:46 
   19 Joshua Campbell                       96 PP Peninsular & Plains                43:25 
   20 Campbell Edmonds                      95 HB Hawkes Bay                         43:38 
   21 Cameron Grant                         95 WN Wellington                         46:28 
   22 Duncan Spall                          96 HB Hawkes Bay                         47:20 
   23 Connor Alsleben                       95 HB Hawkes Bay                         47:44 
   23 Matthew Turner                        96 WN Wellington                         47:44 
   25 Justin Alsleben                       96 HB Hawkes Bay                         48:00 
   26 Calvin Standrill                      95 WN Wellington                         49:57 
   27 Nathanael Hinton                      95 HB Hawkes Bay                         52:54 

      Ieuan Edmonds                         96 HB Hawkes Bay                            mp 
      Matt Martin                           95 NW North West                            mp 
      Marcus Yule                           96 HB Hawkes Bay                           dns 



M16B  (10)                2.1 km  115 m   9 C     

    1 Thomas Hensman                        95 HB Hawkes Bay                         30:52 
    2 James Allcock                         96 HB Hawkes Bay                         37:47 
    3 Martin Leith                          96 TA Taranaki                           46:24 
    4 Matthew Koch                          96 WN Wellington                         48:21 
    5 Laurence de Burgh                     96 HB Hawkes Bay                         48:38 
    6 Angus Hunt                            96 PP Peninsular & Plains                49:07 
    7 Harry Evans                           96 HB Hawkes Bay                         51:09 
    8 Robbie Love                           95 HB Hawkes Bay                         52:59 
    9 Cameron Vennell                       96 HB Hawkes Bay                         54:42 
   10 Harrison Gregory                      96 HB Hawkes Bay                         59:57 



M18A  (8)                 2.9 km  210 m   13 C    

    1 Kieran Woods                          95 AK Auckland                           37:08 
    2 Pearson Williams                      94 HB Hawkes Bay                         39:22 
    3 Samuel Clarke-Winiata                 94 HB Hawkes Bay                         49:01 
    4 Frazer MacDiarmid                     93 CM Counties                           49:25 
    5 Jonathan Wood                         94 WN Wellington                         54:14 
    6 Steven Simpson                        94 BP Bay Of Plenty                    1:02:25 
    7 Craig Law                             94 HB Hawkes Bay                       1:04:07 
    8 Hamish Hull                           94 HB Hawkes Bay                       1:07:24 



M18B  (4)                 2.1 km  115 m   9 C     

    1 Cameron Forbes                        93 MB Marlborough                        26:45 
    2 Colwyn Forlong-Ford                   94 HB Hawkes Bay                         35:21 
    3 Matthew Wedgwood                      93 HB Hawkes Bay                       1:00:05 

      Jens Jakobsen                         93 WN Wellington                           dnf 



M20A  (15)                3.2 km  225 m   16 C    

    1 Matt Ogden                            92 NW North West                         27:45 
    2 Gene Beveridge                        91 NW North West                         29:40 
    3 Nick Hann                             94 WN Wellington                         30:49 
    4 Duncan Morrison                       92 HB Hawkes Bay                         33:02 
    5 Tim Robertson                         95 HV Hutt Valley                        34:39 
    6 Alistair Richardson                   93 PP Peninsular & Plains                36:05 
    7 Nick Mead                             91 NW North West                         36:58 
    8 Ryan Cambridge                        91 DN Dunedin                            37:21 
    9 Liam Paterson                         94 TA Taranaki                           38:35 
   10 Kyle Higham                           92 RK Red Kiwi                           40:47 
   11 Cameron Massie                        92 HB Hawkes Bay                         41:05 
   12 Benjamin Reynolds                     94 NW North West                         48:47 
   13 Eugene Campbell                       94 PP Peninsular & Plains                49:41 
   14 Ryan Batin                            94 PP Peninsular & Plains                54:18 

      Luis Slyfield                         92 HB Hawkes Bay                           dns 



M21A  (3)                 3.2 km  225 m   16 C    

    1 Simon Addison                         86 WK Waikato                            44:24 
    2 Sam Eames                             90 HB Hawkes Bay                         46:38 
    3 Cairn Coghill                         79 HB Hawkes Bay                         53:18 



M21B  (1)                 2.1 km  115 m   9 C     

    1 Tom Quelch                            70 RK Red Kiwi                           50:22 



M35A  (7)                 3.2 km  225 m   16 C    

    1 Nic Gorman                 NZL120     71 TP Taupo                              52:18 
    2 Ionel Popovici                        72 AK Auckland                           54:41 
    3 Allan Janes                           63 NW North West                         56:43 
    4 Craig Pelvin                          75 DN Dunedin                            57:24 
    5 Shane Jenkins                         75 NC Newcastle                  AUS   1:10:00 
    6 Rodney Deacon                         75 AK Auckland                         1:22:45 
    7 Roger Woodroofe                       74 AK Auckland                         1:23:20 



M40A  (7)                 2.9 km  210 m   13 C    

    1 Mikko Salonen                         71 UG Ugly Gully                 AUS     29:52 
    2 Kev Knowles                           70 DN Dunedin                            39:03 
    3 Sean Bardsley                         68 WN Wellington                         43:59 
    4 William Power                         69 WN Wellington                         45:31 
    5 Steve Oram                            64 AK Auckland                           46:43 
    6 Jeremy Tonge                          70 BR Bristol                    GBR     51:24 
    7 John Hancock                          69 WN Wellington                         53:46 



M45A  (33)                2.9 km  210 m   13 C    

    1 Peter Swanson                         64 AK Auckland                           34:14 
    2 Guy Cory-Wright                       64 AK Auckland                           42:23 
    3 Mick Finn                             64 HV Hutt Valley                        42:37 
    4 Paul Ireland                          65 NW North West                         44:39 
    5 Brent Goodall                         62 CM Counties                           44:45 
    6 Rudy Hlawatsch                        64 AK Auckland                           45:49 
    7 John Robertson                        65 HV Hutt Valley                        46:20 
    8 Neil Martin                           62 NW North West                         49:20 
    9 Mark Shingler                         62 BF Big Foot                   AUS     51:25 
   10 Darren Gosse                          66 NW North West                         52:36 
   11 Rob Collier                           64 WN Wellington                         52:50 
   12 Dave Forbes                           63 MB Marlborough                        53:02 
   13 Paul Jones                            65 HB Hawkes Bay                         53:58 
   14 Paul Teesdale-Spittle                 66 WN Wellington                         54:11 
   15 Rob Molloy                            65 WN Wellington                         55:28 
   16 Greg Edmonds                          65 HB Hawkes Bay                         55:31 
   17 Mike Helliwell                        62 HB Hawkes Bay                         55:32 
   18 Greg Campbell                         65 LU Lustens                    SWE     56:16 
   19 Peter Cleary                          62 CM Counties                           57:21 
   20 Dwayne Smith                          65 AK Auckland                         1:00:51 
   21 Hugh Forlong-Ford                     65 HB Hawkes Bay                       1:07:08 
   22 Alan Davidson                         62 HB Hawkes Bay                       1:08:44 
   23 Tim Anderson                          62 HB Hawkes Bay                       1:08:47 
   24 Henry Porter                          64 HB Hawkes Bay                       1:08:59 
   25 Wally Sampson                         64 WN Wellington                       1:09:02 
   26 Simon Comeskey                        61 WN Wellington                       1:14:13 
   27 Greg Grant                            66 WN Wellington                       1:14:31 
   28 Bruce Worsley                         66 HV Hutt Valley                      1:19:53 
   29 Chris Beckman                         66 HB Hawkes Bay                       1:26:06 
   30 Rob Vanstam                           65 NW North West                       1:33:34 

      Craig Pearce                          64 AK Auckland                              mp 
      Jeff Greenwood                        63 AK Auckland                              mp 
      Al Bramley                            66 HB Hawkes Bay                            mp 



M50A  (31)                2.7 km  195 m   14 C    

    1 Don Paterson                          55 TA Taranaki                           39:04 
    2 Alister Metherell                     59 PP Peninsular & Plains                40:09 
    3 Ian Simpson                           60 BP Bay Of Plenty                      42:52 
    4 Bruce Peat                            58 CM Counties                           43:25 
    5 Nick Engleback                        59 WN Wellington                         44:56 
    6 Bryan Teahan                          60 WA Wairarapa                          45:09 
    7 Owen Means                            60 NW North West                         46:22 
    8 Gerald Crawford                       61 WN Wellington                         47:43 
    9 Mark Irwin                            57 HB Hawkes Bay                         48:02 
   10 Peter Wood                            60 WN Wellington                         48:31 
   11 Jonathan Eames                        60 HB Hawkes Bay                         49:40 
   12 Chris Morris                          56 TP Taupo                              50:23 
   13 Trevor Batin                          59 PP Peninsular & Plains                53:48 
   14 Murray Harty                          61 HB Hawkes Bay                         55:21 
   15 Paul Dalton                           61 WA Wairarapa                          55:27 
   16 Martin Etherington                    60 PP Peninsular & Plains                58:07 
   17 Stephan Alsleben                      61 HB Hawkes Bay                         59:30 
   18 Simon Rea                             58 HV Hutt Valley                        59:49 
   19 Patrick Manning                       61 DN Dunedin                            59:51 
   20 Geoff Todkill                         57 NC Newcastle                  AUS   1:01:34 
   21 Larry Weiss                           57 GA Garingal                   AUS   1:01:45 
   22 Stephen Reynolds                      56 NW North West                       1:02:58 
   23 Murray Richardson                     57 HB Hawkes Bay                       1:08:57 
   24 Grant Edmonds                         56 HB Hawkes Bay                       1:11:09 
   25 Andrew Lumsden                        57 WN Wellington                       1:11:30 
   26 Geoff Peel                            58 NC Newcastle                  AUS   1:12:26 
   27 Alan Horn                             61 WN Wellington                       1:14:09 
   28 Phil Law                              61 HB Hawkes Bay                       1:17:39 
   29 Lockie Campbell                       60 PP Peninsular & Plains              1:18:26 

      Dave Rogers                           58 BK BKO                        GBR        mp 
      Peter Watson                          57 HB Hawkes Bay                            mp 



M50B  (7)                 2.1 km  115 m   9 C     

    1 Gary Gregory                          53 HB Hawkes Bay                         38:40 
    2 Stephen Peat                          60 CM Counties                           40:06 
    3 Stephen Matthews                      61 HB Hawkes Bay                         49:34 
    4 Graham Garden                         38 PP Peninsular & Plains                50:51 
    5 Graeme Carruthers                     54 WN Wellington                         52:11 
    6 Malcolm Standrill                     58 WN Wellington                         55:48 
    7 Michael Hubbert                       43 RE Red Kangaroo               AUS   1:45:45 



M55A  (20)                2.6 km  175 m   12 C    

    1 Malcolm Ingham                        55 WN Wellington                         31:34 
    2 Geoff Mead                            56 NW North West                         34:23 
    3 Ted van Geldermalsen                  54 YV Yarra Valley               AUS     35:07 
    4 Russell Higham                        54 RK Red Kiwi                           37:23 
    5 Dick Dinsdale                         54 WN Wellington                         39:00 
    6 Robert Whitla                         54 PP Peninsular & Plains                40:36 
    7 Pat van Berkel                        54 HV Hutt Valley                        46:00 
    8 Tony Paterson                         52 RK Red Kiwi                           47:16 
    9 John Barrett                          52 NW North West                         47:53 
   10 Greg Bristow                          54 PP Peninsular & Plains                48:23 
   11 Norm Jager                            56 AK Auckland                           50:17 
   12 Peter Ramsden                         55 RK Red Kiwi                           52:12 
   13 Andrew McGowan                        53 PP Peninsular & Plains                56:29 
   14 George Richardson                     56 PP Peninsular & Plains                56:46 
   15 Stuart Gray                           54 NW North West                         58:34 
   16 Keith Vincent                         56 CM Counties                         1:03:34 
   17 Owen Cambridge                        52 DN Dunedin                          1:05:55 
   18 Peter Hill                            52 HB Hawkes Bay                       1:12:47 
   19 Jim Spall                             55 HB Hawkes Bay                       1:26:16 

   nc David Fisher                          54 HB Hawkes Bay                         46:45 



M60A  (25)                2.6 km  175 m   12 C    

    1 Michael Wood                          47 HV Hutt Valley                        33:48 
    2 Derek Morrison                        50 HB Hawkes Bay                         35:30 
    3 Stan Foster                           49 NW North West                         36:11 
    4 Alistair Stewart                      49 AK Auckland                           36:36 
    5 Dave Middleton                        46 NW North West                         36:56 
    6 Max Kerrison                          49 HB Hawkes Bay                         38:18 
    7 Peter Shepherd                        50 IK Illawarra Kareelah         AUS     39:04 
    8 Nick Collins                          51 TA Taranaki                           39:09 
    9 Graham Teahan                         50 RK Red Kiwi                           39:53 
   10 Roger Mulvay                          51 HB Hawkes Bay                         42:04 
   11 Richard English                       47 PP Peninsular & Plains                47:57 
   12 Neil Kane                             46 WN Wellington                         49:51 
   13 Lyndon Haugh                          48 TP Taupo                              51:11 
   14 Phillip Johansen                      49 NW North West                         52:19 
   15 Brian Long                            49 CM Counties                           54:23 
   16 Selwyn Palmer                         49 AK Auckland                           55:53 
   17 David Turner                          48 WN Wellington                         57:07 
   18 Steve Armon                           50 HB Hawkes Bay                         57:42 
   19 David Scott                           47 AK Auckland                         1:23:49 
   20 Phillip Baker                         50 HB Hawkes Bay                       1:40:50 

      Bruce Henderson                       47 RK Red Kiwi                              mp 
      Rob McDonald                          51 HB Hawkes Bay                           dns 
      Mike Wimpenny                         48 NL Nelson                               dns 
      David Edmonds                         47 WN Wellington                           dns 
   nc Ken Holst                             50 HB Hawkes Bay                         44:17 



M65A  (8)                 2.1 km  165 m   11 C    

    1 Wayne Aspin                           45 CM Counties                           33:41 
    2 Peter Fitchett                        45 BP Bay Of Plenty                      48:34 
    3 Terje Moen                            45 NW North West                         51:21 
    4 Robin Ambler                          46 NW North West                         55:27 
    5 John Powell                           42 CM Counties                           57:38 
    6 Ross Lamb                             42 WN Wellington                       1:18:16 
    7 Peter Yeates                          46 DR Dandenong Ranges           AUS   1:33:26 

      Michael Ashmore                       44 AK Auckland                             dns 



M70A  (10)                1.6 km  120 m   9 C     

    1 Terry Brighouse                       38 TP Taupo                              25:01 
    2 John Robinson                         39 CM Counties                           26:10 
    3 Gavin Scott                           41 HV Hutt Valley                        33:17 
    3 John Davies                           40 PP Peninsular & Plains                33:17 
    5 Don Locke                             38 WN Wellington                         33:35 
    6 Hub Carter                            40 NL Nelson                             36:35 
    7 Warwick Hill                          41 WN Wellington                         38:31 
    8 Paul Potter                           38 NW North West                         43:00 
    9 Ian Basire                            37 HV Hutt Valley                        44:55 
   10 Rhys Thompson                         38 NW North West                         47:40 



M75A  (4)                 1.6 km  120 m   9 C     

    1 Ian Holden                            33 NL Nelson                             33:45 
    2 Alan Berry                            35 HB Hawkes Bay                         39:16 
    3 Tom Clendon                           35 AK Auckland                         1:04:08 

      Bert Chapman                          34 NW North West                            mp 



M80A  (1)                 1.6 km  120 m   9 C     

    1 George Davies                         31 RK Red Kiwi                         1:03:08 



W21E  (15)                3.2 km  225 m   16 C    

    1 Penny Kane                 NZL41      81 WN Wellington                         34:00 
    2 Piret Klade                EST138     83 HV Hutt Valley                        36:02 
    3 Rita Homes                 NZL8       86 HB Hawkes Bay                         36:40 
    4 Amber Morrison             NZL60      87 HB Hawkes Bay                         38:31 
    5 Imogene Scott              NZL7       89 AK Auckland                           38:45 
    6 Rebecca Smith              NZL25      77 BP Bay Of Plenty                      39:56 
    7 Georgia Whitla             NZL104     89 PP Peninsular & Plains                40:35 
    8 Lizzie Ingham              NZL100     88 WN Wellington                         41:19 
    9 Tessa Ramsden              NZL6       88 RK Red Kiwi                           42:25 
   10 Yvette Baker                          67 WN Wellington                         42:31 
   11 Jenni Adams                NZL5       70 PP Peninsular & Plains                47:05 
   12 Frances Peat               NZL113     87 CM Counties                           56:48 
   13 Sarah Gray                 NZL87      86 WN Wellington                         57:19 
   14 Sandra Jahn                           85 RO SV Robotron                GER     57:32 
   15 Katie Bolt                 NZL148     82 PP Peninsular & Plains              1:14:00 



W10  (11)                 1.4 km  65 m   11 C     

    1 Annabel Lapworth                      02 PP Peninsular & Plains                14:52 
    2 Sally Mains                           01 NL Nelson                             19:51 
    3 Lana Gosse                            01 NW North West                         20:00 
    4 Lucy Parsons                          01 AK Auckland                           21:53 
    5 Anna Cory-Wright                      02 AK Auckland                           34:07 
    6 Chelsea Sampson                       02 WN Wellington                         42:30 

      Sonja Bowen                           01 CM Counties                              mp 
   nc Rebecca Greenwood                     03 AK Auckland                           35:02 
   nc Marnie Gosse                          04 NW North West                         33:01 
   nc Kaia Joergensen                       04 PP Peninsular & Plains                28:33 
   nc Venla Salonen                         02 UG Ugly Gully                 AUS     17:10 



W12A  (11)                1.8 km  85 m   8 C      

    1 Danielle Goodall                      99 CM Counties                           16:02 
    2 Marina Comeskey                       00 WN Wellington                         21:03 
    3 Katie Cory-Wright                     99 PP Peninsular & Plains                21:18 
    4 Jessica Sampson                       99 WN Wellington                         21:54 
    5 Lucy Tonge                            00 BR Bristol                    GBR     23:11 
    6 Zoe Hunt                              99 PP Peninsular & Plains                23:34 
    7 Olivia Beckman                        99 HB Hawkes Bay                         25:09 
    8 Susan Eatson                          99 TP Taupo                              26:12 
    9 Tessa Boyd                            00 AK Auckland                           26:37 
   10 Caroline Howell                       00 HB Hawkes Bay                         27:41 
   11 Anna Peat                             00 CM Counties                           30:45 



W14A  (16)                2.1 km  115 m   9 C     

    1 Steph Harding                         98 WN Wellington                         25:17 
    2 Hayley Smith                          98 AK Auckland                           32:16 
    3 Sophie Harrison                       97 PP Peninsular & Plains                33:30 
    4 Ellie Molloy                          97 WN Wellington                         33:39 
    5 Rebecca Grant                         98 WN Wellington                         34:29 
    6 Lara Molloy                           98 WN Wellington                         35:30 
    7 Heidi Stolberger                      98 NW North West                         36:15 
    8 Inka Salonen                          97 UG Ugly Gully                 AUS     39:50 
    9 Emma Carruthers                       97 WN Wellington                         42:21 
   10 Hannah Collier                        97 WN Wellington                         48:06 
   11 Helen Howell                          97 HB Hawkes Bay                         49:46 
   12 Hayley Ewen                           97 AK Auckland                           51:54 
   13 Georgia Lock                          97 HB Hawkes Bay                         53:34 
   14 Caitlin Jones                         98 HB Hawkes Bay                         59:48 
   15 Anna Parsons                          98 AK Auckland                         1:26:38 
   16 Kerri Batin                           97 PP Peninsular & Plains              1:52:15 



W14B  (5)                 1.8 km  85 m   8 C      

    1 Marie Jones                           98 HB Hawkes Bay                         20:06 
    2 Emily Wood                            98 WN Wellington                         22:03 
    3 Laura Matthews                        98 HB Hawkes Bay                         25:27 

      Brooke Rennie                         97 NW North West                            mp 
      Rhiannon Forlong-Ford                 97 HB Hawkes Bay                           dns 



W16A  (19)                2.1 km  165 m   11 C    

    1 Brianna Massie                        96 HB Hawkes Bay                         31:17 
    2 Helena Barnes                         95 NW North West                         36:33 
    3 Vida Fox                              96 HB Hawkes Bay                         37:50 
    4 Megan Davidson                        95 HB Hawkes Bay                         39:00 
    5 Monieka Scott                         96 HB Hawkes Bay                         39:02 
    6 Kate Salmon                           96 NW North West                         42:07 
    7 Nicola Mulvay                         96 HB Hawkes Bay                         42:15 
    8 Lauren Holmes                         96 NW North West                         42:34 
    9 Hannah Sampson                        96 WN Wellington                         43:52 
   10 Kelly Mulvay                          95 HB Hawkes Bay                         45:34 
   11 Nicola Law                            96 HB Hawkes Bay                         46:39 
   12 Rebecca Batin                         95 PP Peninsular & Plains                48:11 
   13 Isla Forbes                           96 MB Marlborough                        48:58 
   14 Sarah Baxter                          96 HB Hawkes Bay                         49:22 
   15 Helayna Ogden                         96 NW North West                         50:29 
   16 Katherine Rybinski                    96 HB Hawkes Bay                         50:49 
   17 Alice Lumsden                         96 HB Hawkes Bay                         54:49 
   18 Amber Helliwell                       95 HB Hawkes Bay                       1:06:34 

      Emma Pullen                           95 HB Hawkes Bay                            mp 



W16B  (3)                 2.1 km  115 m   9 C     

    1 Aimee Lobb                            95 HB Hawkes Bay                         37:56 
    2 Jasmine Lock                          95 HB Hawkes Bay                         40:35 
    3 Hannah Jones                          95 HB Hawkes Bay                         57:24 



W18A  (17)                2.3 km  175 m   13 C    

    1 Renee Beveridge                       93 NW North West                         30:09 
    2 Rebecca Gray                          94 NW North West                         34:00 
    3 Cosette Saville                       93 CM Counties                           38:33 
    4 Lauren Turner                         95 WN Wellington                         39:31 
    5 Holly Edmonds                         95 HB Hawkes Bay                         40:03 
    6 Natalie de Burgh                      94 HB Hawkes Bay                         40:12 
    7 Harriet Baxter                        94 HB Hawkes Bay                         43:31 
    8 Taryn Kramer                          93 BP Bay Of Plenty                      43:34 
    9 Naomi Anderson                        95 HB Hawkes Bay                         47:08 
   10 Hannah Lockie                         94 NW North West                         48:43 
   11 Megan Engleback                       93 WN Wellington                         56:11 
   12 Sarah Davidson                        94 HB Hawkes Bay                         58:44 
   13 Kate Jordan                           93 RK Red Kiwi                           59:47 
   14 Georgia Lindsay                       94 HB Hawkes Bay                       1:01:47 

      Katie Eames                           93 HB Hawkes Bay                            mp 
      Catherine Clark                       94 HB Hawkes Bay                           dns 
      Laura Kaan                            94 HB Hawkes Bay                           dns 



W18B  (3)                 2.1 km  115 m   9 C     

    1 Rebecca Matthews                      94 HB Hawkes Bay                         45:58 
    2 Kate Hensman                          93 HB Hawkes Bay                       1:10:09 
    3 Nicole Rennie                         94 NW North West                       1:34:17 



W20A  (14)                2.7 km  195 m   14 C    

    1 Kate Morrison                         91 HB Hawkes Bay                         30:32 
    2 Angela Simpson             NZ106      91 BP Bay Of Plenty                      31:34 
    3 Laura Robertson                       93 HV Hutt Valley                        36:42 
    4 Jaime Goodwin                         92 HB Hawkes Bay                         37:43 
    5 Selena Metherell                      93 PP Peninsular & Plains                39:13 
    6 Anna Gray                             91 NW North West                         41:17 
    7 Kate Smirnova                         92 AK Auckland                           44:11 
    8 Sara Bailey                           91 HB Hawkes Bay                         45:33 
    9 Erin Paterson                         92 TA Taranaki                           47:33 
   10 Jula McMillan                         93 NW North West                         49:16 
   11 Katalla Kramer                        91 BP Bay Of Plenty                      59:39 
   12 Sarah Anderson                        92 HB Hawkes Bay                       1:00:13 
   13 Nicole Jones                          92 HB Hawkes Bay                       1:29:33 

      Emily Dinsdale                        92 WN Wellington                           dns 



W21A  (3)                 2.7 km  195 m   14 C    

    1 Katherine Reynolds                    90 NW North West                       1:10:56 
    2 Alina Smirnova                        90 AK Auckland                         1:39:07 

      Chloe Gregory                         89 HB Hawkes Bay                            mp 



W21B  (4)                 2.1 km  115 m   9 C     

    1 Jen Trinick                           66 AK Auckland                           40:55 
    2 Karen Beckman                         68 HB Hawkes Bay                         44:42 
    3 Karen Grant                           66 WN Wellington                         53:08 
    4 Karen Woods                           64 AK Auckland                         1:01:32 



W21C  (5)                 1.8 km  85 m   8 C      

    1 Hannah Matthews                       96 HB Hawkes Bay                         19:58 
    2 Kim Matthews                          63 HB Hawkes Bay                         29:53 
    3 Gaye Evans-Love                       60 HB Hawkes Bay                         38:01 
    4 Lindsay Averill                       64 HB Hawkes Bay                         38:59 
    5 Vicki Quelch                          66 RK Red Kiwi                           46:17 



W35A  (2)                 2.7 km  195 m   14 C    

    1 Heidi Salonen                         72 UG Ugly Gully                 AUS     54:44 
    2 Sarah Underwood                       72 WN Wellington                       1:26:41 



W40A  (13)                2.3 km  175 m   13 C    

    1 Katie Hill                            68 WN Wellington                         33:45 
    2 Susan Edwards                         70 HV Hutt Valley                        38:59 
    3 Jan Harrison                          67 PP Peninsular & Plains                43:07 
    4 Anna Robertson                        66 HV Hutt Valley                        44:15 
    5 Jeni Pelvin                           71 DN Dunedin                            47:42 
    6 Elke Haag                             68 NW North West                         47:53 
    7 Margaret Peel                         68 NC Newcastle                  AUS     57:57 
    8 Emmanuelle Recy                       70 CN Convergence Noumea         NCL     59:14 
    9 Louise Tonge                          69 BR Bristol                    GBR   1:01:39 
   10 Megan Officer                         68 NW North West                       1:02:55 
   11 Lesley Sampson                        68 WN Wellington                       1:04:38 
   12 Melvina Wise                          66 AK Auckland                         1:06:09 

      Alison Comer                          67 AK Auckland                              mp 



W45A  (19)                2.3 km  175 m   13 C    

    1 Julia Fettes                          66 PP Peninsular & Plains                36:15 
    2 Paula Shingler                        63 BF Big Foot                   AUS     39:32 
    3 Heather Jones                         63 HB Hawkes Bay                         42:50 
    4 Mandy Hancock                         66 WN Wellington                         42:53 
    5 Raewyn Simpson                        63 BP Bay Of Plenty                      49:53 
    6 Asa Sorlin                            64 LU Lustens                    SWE     53:43 
    7 Lyn Stanton                           64 AK Auckland                           54:06 
    8 Anne Baxter                           62 HB Hawkes Bay                         59:59 
    9 Catherine Howell                      65 HB Hawkes Bay                       1:02:28 
   10 Jane Davidson                         63 HB Hawkes Bay                       1:03:22 
   11 Helen Edmonds                         65 HB Hawkes Bay                       1:03:36 
   12 Iryna Smirnova                        62 AK Auckland                         1:04:48 
   13 Jane Herries                          62 HB Hawkes Bay                       1:10:32 
   14 Suzanne Stolberger                    66 NW North West                       1:11:10 
   15 PC Turner                             64 WN Wellington                       1:11:49 
   16 Mary Wadsworth                        66 AK Auckland                         1:12:26 
   17 Louise Anderson                       63 HB Hawkes Bay                       1:22:47 
   18 Denise Vruink                         62 RK Red Kiwi                         1:28:37 

      Catrina Forbes                        63 MB Marlborough                           mp 



W50A  (23)                2.1 km  165 m   11 C    

    1 Jean Cory-Wright                      58 PP Peninsular & Plains                30:25 
    2 Lisa Mead                             57 NW North West                         36:27 
    3 Carey Nazzer                          59 TA Taranaki                           37:40 
    4 Jay Paterson                          61 TA Taranaki                           40:37 
    5 Vivien Bloor                          58 PP Peninsular & Plains                43:36 
    6 Annette Orchard                       57 AK Auckland                           46:13 
    7 Lyn Helliwell                         60 HB Hawkes Bay                         46:42 
    8 Liz Nicholson                         60 WA Wairarapa                          49:24 
    9 Jane Harding                          59 WN Wellington                         52:25 
   10 Vivienne Prince                       57 PP Peninsular & Plains                54:07 
   11 Elizabeth Parsons                     58 AK Auckland                           57:39 
   12 Joy Vanderpoel                        57 RK Red Kiwi                           57:42 
   13 Margi Freemantle                      57 YV Yarra Valley               AUS   1:02:01 
   14 Faye McDonald                         57 HB Hawkes Bay                       1:02:11 
   15 Maggie Reynolds                       58 NW North West                       1:03:48 
   16 Karin Hefftner                        57 GA Garingal                   AUS   1:07:00 
   17 Anna Engleback                        60 WN Wellington                       1:11:45 
   18 Ruth Vincent                          60 HB Hawkes Bay                       1:26:35 
   19 Julie Mann                            58 IK Illawarra Kareelah         AUS   1:47:01 
   20 Debbie Dodd                           60 DR Dandenong Ranges           AUS   1:58:12 
   21 Lynette Porter                        58 HV Hutt Valley                      2:15:03 

      Louise Porteous                       58 NW North West                           dns 
      Annette Campbell                      60 PP Peninsular & Plains                  dns 



W50B  (7)                 2.1 km  115 m   9 C     

    1 Lynn McBain                           59 WN Wellington                         50:29 
    2 Maggi Salmon                          60 NW North West                       1:12:51 
    3 Heather Batin                         58 PP Peninsular & Plains              1:18:11 
    4 Annette Martin                        59 NW North West                       1:19:39 
    5 Ilze Yeates                           49 DR Dandenong Ranges           AUS   1:26:05 
    6 Gay Ambler                            47 NW North West                       1:43:34 

      Patricia Larsen                       46 RK Red Kiwi                              mp 



W55A  (10)                2.1 km  165 m   11 C    

    1 Gillian Ingham                        55 WN Wellington                         29:47 
    2 Janet Dobbie                          56 WN Wellington                         43:13 
    3 Valerie Rogers                        54 PP Peninsular & Plains                43:33 
    4 Annie Sanderson                       55 TA Taranaki                           49:44 
    5 Debbie Byers                          55 WN Wellington                         53:06 
    6 Josie Boland                          56 PP Peninsular & Plains              1:02:28 
    7 Carol Ramsden                         55 RK Red Kiwi                         1:03:48 
    8 Bronwyn Holcombe                      55 AK Auckland                         1:04:17 
    9 Beverley Holder                       56 WN Wellington                       1:09:21 
   10 Chris Jager                           53 AK Auckland                         1:26:12 



W60A  (10)                1.6 km  120 m   9 C     

    1 Patricia Aspin                        46 CM Counties                           26:30 
    2 Mary Moen                             48 NW North West                         40:52 
    3 Unni Lewis                            48 CM Counties                           48:19 
    4 Dorothy Kane                          48 WN Wellington                         50:05 
    5 Robyn Davidson                        47 RK Red Kiwi                           53:45 
    6 Glen Middleton                        46 NW North West                         54:18 
    7 Julia Fraser                          47 WN Wellington                         55:28 
    8 Jenny Teahan                          49 RK Red Kiwi                         1:00:50 
    9 Joanna Stewart                        50 AK Auckland                         1:04:13 

      Kathryn Edmonds                       51 WN Wellington                           dns 



W65A  (7)                 1.6 km  120 m   9 C     

    1 Royce Mills                           46 RK Red Kiwi                           33:01 
    2 Jill Dalton                           44 HV Hutt Valley                        33:37 
    3 Trish Faulkner                        42 PP Peninsular & Plains                40:35 
    4 Dianne Hill                           41 WN Wellington                         45:03 
    5 Rae Powell                            44 CM Counties                         1:09:44 
    6 Allison Basire                        43 HV Hutt Valley                      1:13:01 
    7 Robyn Davies                          42 PP Peninsular & Plains              1:26:34 



W70A  (3)                 1.6 km  120 m   9 C     

    1 Valerie Robinson                      40 CM Counties                           50:11 
    2 Kath Adams                            40 PP Peninsular & Plains                59:00 

      Heather Clendon                       37 AK Auckland                              mp 



W75A  (3)                 1.6 km  120 m   9 C     

    1 Bunny Rathbone                        35 DN Dunedin                            40:20 
    2 Judy Martin                           36 NW North West                       1:11:58 

      Hilary Weeks                          36 AK Auckland                             dns