New Zealand Championships 2011 - Sprint - Woodford-IonaSun 24/04/2011 6:53 p.m.
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl Name                       WR ID      YB Club                          Nat      Time 



M21E  (33)                2.6 km  95 m   27 C     

    1 Toby Scott                 NZL117     91 AK Auckland                           14:54 
    2 Darren Ashmore             NZL22      72 BP Bay Of Plenty                      15:42 
    3 Karl Dravitzki             NZL32      78 TA Taranaki                           15:43 
    4 Thomas Reynolds            NZL94      89 NW North West                         15:49 
    5 Jourdan Harvey             NZL95      90 CM Counties                           15:58 
    6 Jamie Stewart              NZL50      80 WN Wellington                         16:00 
    7 Carsten Joergensen         DEN2       70 PP Peninsular & Plains                16:11 
    8 Tane Cambridge             NZL80      85 PP Peninsular & Plains                16:23 
    9 Bryn Davies                NZL56      83 HV Hutt Valley                        16:25 
   10 Jason Markham              NZL29      69 HV Hutt Valley                        16:35 
   11 Michael Adams              NZL18      76 PP Peninsular & Plains                17:01 
   12 Greg Flynn                 NZL38      82 NW North West                         17:23 
   13 Simon Jager                NZL89      89 AK Auckland                           17:40 
   14 Brent Edwards              NZL35      78 BP Bay Of Plenty                      17:44 
   15 Nick Harris                NZL101     74 NW North West                         17:48 
   16 Magnus Bengtsson           NZL102     79 WN Wellington                         17:49 
   17 Dennis de Monchy           NZL81      76 BP Bay Of Plenty                      18:04 
   18 James Brigham-Watson                  90 WN Wellington                         18:06 
   19 Alistair Cory-Wright       NZL57      66 PP Peninsular & Plains                18:59 
   20 Conal Boland-Bristow       NZL161     90 PP Peninsular & Plains                19:11 
   20 Timothy Farrant            NZL155     89 PP Peninsular & Plains                19:11 
   22 Andrew Peat                NZL93      89 CM Counties                           19:13 
   23 Christopher Naunton        AUS194     86 BE Bendigo                    AUS     19:20 
   24 Andrew Bott                           82 HB Hawkes Bay                         19:45 
   25 Paul Jensen                NZL140     90 HB Hawkes Bay                         19:46 
   26 Laurent DeVaud                        72 CN Convergence Noumea         NCL     20:07 
   27 Mathew Smith                          79 BP Bay Of Plenty                      20:08 
   28 Martin Peat                NZL90      85 CM Counties                           21:37 
   29 Fraser Mills               NZL164     78 DN Dunedin                            22:13 
   30 Riki Cambridge             NZL114     87 DN Dunedin                            22:18 
   31 Nic Gorman                 NZL120     71 TP Taupo                              26:16 

      Michael Smithson           NZL63      82 PP Peninsular & Plains                   mp 
      Aiden Ellmers              NZL121     87 AK Auckland                              mp 



M10  (14)                 1.6 km  30 m   18 C     

    1 Ewan Shingler                         02 BF Big Foot                   AUS     14:59 
    2 Kieran Edwards                        02 HV Hutt Valley                        15:14 
    3 Brennan Sampson                       01 WN Wellington                         16:29 
    4 Oliver Tonge                          03 BR Bristol                    GBR     17:47 
    5 Mitchell Jones                        02 HB Hawkes Bay                         19:07 
    6 Patrick Comeskey                      02 WN Wellington                         25:10 
    7 Alan Teesdale                         05 WN Wellington                         44:30 

   nc Oliver Edwards                        03 HV Hutt Valley                           mp 
   nc Moss Pelvin                           03 DN Dunedin                            26:00 
   nc Everett Teahan                        03 WN Wellington                         19:22 
   nc Benjamin Etherington                  00 PP Peninsular & Plains                14:48 
   nc Joshua Etherington                    02 PP Peninsular & Plains                18:00 
   nc Olaf Baker                            04 WN Wellington                         28:43 
   nc David Oram                            01 AK Auckland                              mp 



M12  (12)                 1.6 km  55 m   19 C     

    1 Connor Cleary                         99 CM Counties                           14:47 
    2 Matias Salonen                        99 UG Ugly Gully                 AUS     18:14 
    3 Andrei Popovici                       99 AK Auckland                           18:47 
    4 Bayley Stephens                       00 HB Hawkes Bay                         19:46 
    5 Vaughan Sceats                        99 HB Hawkes Bay                         20:06 
    6 George Engleback                      99 WN Wellington                         20:42 
    7 Taylor Harrison                       99 HB Hawkes Bay                         21:51 
    8 Eric Campbell                         99 LS Lustens                    SWE     22:22 
    9 Matthew Peat                          99 CM Counties                           23:00 
   10 Dominic Cleary                        00 CM Counties                           23:44 
   11 Oliver Lock                           99 HB Hawkes Bay                         30:16 
   12 Angus MacMillan                       99 HB Hawkes Bay                       1:37:16 



M14  (16)                 1.8 km  70 m   20 C     

    1 Callum Herries                        97 HB Hawkes Bay                         13:04 
    2 Sean Morrison                         97 HB Hawkes Bay                         14:49 
    3 Tom Campbell                          97 LS Lustens                    SWE     14:55 
    4 Devon Beckman                         97 HB Hawkes Bay                         15:10 
    5 Cameron Metherell                     98 PP Peninsular & Plains                17:01 
    6 Lachlan Caudwell                      97 CM Counties                           17:24 
    7 Brandon Jones                         97 HB Hawkes Bay                         17:26 
    8 Brayden Stone                         97 HB Hawkes Bay                         19:56 
    9 Callum Cleary                         97 CM Counties                           20:02 
   10 Jarrod Lobb                           97 HB Hawkes Bay                         21:36 
   11 Rory Ward                             97 HB Hawkes Bay                         21:43 
   12 Liam Dalton                           98 WA Wairarapa                          28:06 
   13 Callum Wilkie                         98 HB Hawkes Bay                         38:39 
   14 Alex Boyd                             98 AK Auckland                           44:29 

      Ben Mains                             98 NL Nelson                                mp 
      Finn Roberts                          97 HB Hawkes Bay                           dns 



M16  (38)                 2.2 km  80 m   24 C     

    1 Matthew Goodall                       96 CM Counties                           14:51 
    2 Ed Cory-Wright                        97 PP Peninsular & Plains                16:04 
    3 Jacob Lapworth                        95 PP Peninsular & Plains                16:39 
    4 Shamus Morrison                       96 WN Wellington                         16:47 
    5 Joshua Campbell                       96 PP Peninsular & Plains                16:51 
    6 Matt Martin                           95 NW North West                         17:08 
    7 Angus Fuhrer                          95 HB Hawkes Bay                         18:02 
    8 Damien Scott                          96 HB Hawkes Bay                         18:05 
    9 Ieuan Edmonds                         96 HB Hawkes Bay                         18:12 
   10 William Richardson                    95 PP Peninsular & Plains                18:35 
   11 Liam Ward                             95 HB Hawkes Bay                         18:48 
   12 Jacob Rennie                          96 NW North West                         18:55 
   13 Sam Peat                              96 CM Counties                           19:03 
   14 Jordan Griffiths                      96 NW North West                         19:11 
   15 Nathanael Hinton                      95 HB Hawkes Bay                         19:38 
   16 Isaac Sweetapple                      96 HB Hawkes Bay                         19:58 
   17 Connor Alsleben                       95 HB Hawkes Bay                         19:59 
   18 Kieran Metherell                      95 PP Peninsular & Plains                20:31 
   19 Thomas Hensman                        95 HB Hawkes Bay                         20:34 
   20 Cameron Grant                         95 WN Wellington                         20:39 
   21 Simon Teesdale                        95 WN Wellington                         20:49 
   22 Matthew Turner                        96 WN Wellington                         21:28 
   23 Campbell Edmonds                      95 HB Hawkes Bay                         21:37 
   24 Tim Barclay                           95 HB Hawkes Bay                         22:25 
   25 Zane Tomalin                          95 HB Hawkes Bay                         22:48 
   26 Marcus Yule                           96 HB Hawkes Bay                         23:27 
   27 Justin Alsleben                       96 HB Hawkes Bay                         23:39 
   28 Cameron Vennell                       96 HB Hawkes Bay                         23:40 
   29 James Allcock                         96 HB Hawkes Bay                         24:16 
   30 Duncan Spall                          96 HB Hawkes Bay                         25:01 
   31 Matthew Koch                          96 WN Wellington                         27:37 
   32 Laurence de Burgh                     96 HB Hawkes Bay                         29:11 
   33 Robbie Love                           95 HB Hawkes Bay                         34:30 
   34 Harry Evans                           96 HB Hawkes Bay                         34:34 

      Tane Moore                            95 NW North West                            mp 
      Calvin Standrill                      95 WN Wellington                            mp 
      Martin Leith                          96 TA Taranaki                              mp 
      Angus Hunt                            96 PP Peninsular & Plains                   mp 



M18  (12)                 2.2 km  80 m   24 C     

    1 Kieran Woods                          95 AK Auckland                           14:58 
    2 Frazer MacDiarmid                     93 CM Counties                           15:35 
    3 Pearson Williams                      94 HB Hawkes Bay                         16:24 
    4 Thomas Eatson                         95 TP Taupo                              16:32 
    5 Jonathan Wood                         94 WN Wellington                         17:52 
    6 Cameron Forbes                        93 MB Marlborough                        19:40 
    7 Samuel Clarke-Winiata                 94 HB Hawkes Bay                         26:07 
    8 Craig Law                             94 HB Hawkes Bay                         26:50 
    9 Matthew Wedgwood                      93 HB Hawkes Bay                       1:00:30 

      Jens Jakobsen                         93 WN Wellington                            mp 
      Steven Simpson                        94 BP Bay Of Plenty                         mp 
      Colwyn Forlong-Ford                   94 HB Hawkes Bay                            mp 



M20  (14)                 2.6 km  95 m   27 C     

    1 Tim Robertson                         95 HV Hutt Valley                        15:32 
    2 Matt Ogden                            92 NW North West                         15:40 
    3 Duncan Morrison                       92 HB Hawkes Bay                         15:55 
    4 Nick Hann                             94 WN Wellington                         16:18 
    5 Gene Beveridge                        91 NW North West                         16:46 
    6 Nick Mead                             91 NW North West                         16:58 
    7 Alistair Richardson                   93 PP Peninsular & Plains                17:31 
    8 Cameron Massie                        92 HB Hawkes Bay                         18:24 
    9 Ryan Cambridge                        91 DN Dunedin                            18:27 
   10 Liam Paterson                         94 TA Taranaki                           18:57 
   11 Kyle Higham                           92 RK Red Kiwi                           19:38 
   12 Eugene Campbell                       94 PP Peninsular & Plains                25:03 

      Luis Slyfield                         92 HB Hawkes Bay                            mp 
      Ryan Batin                            94 PP Peninsular & Plains                  dns 



M21  (2)                  2.2 km  80 m   24 C     

    1 Simon Addison                         86 WK Waikato                            16:48 
    2 Cairn Coghill                         79 HB Hawkes Bay                         18:07 



M35  (9)                  2.2 km  75 m   21 C     

    1 Aidan Boswell                         72 WK Waikato                            16:14 
    2 Ionel Popovici                        72 AK Auckland                           17:23 
    3 Greg Thurlow                          75 WN Wellington                         17:47 
    4 Allan Janes                           63 NW North West                         18:15 
    5 Craig Pelvin                          75 DN Dunedin                            20:18 
    6 Rodney Deacon                         75 AK Auckland                           21:01 
    7 Roger Woodroofe                       74 AK Auckland                           21:55 
    8 Shane Jenkins                         75 NC Newcastle                  AUS     24:40 
    9 Kirin Harrison                        72 HB Hawkes Bay                         37:08 



M40  (8)                  2.2 km  75 m   21 C     

    1 Mikko Salonen                         71 UG Ugly Gully                 AUS     14:58 
    2 Kev Knowles                           70 DN Dunedin                            16:58 
    3 Steve Oram                            64 AK Auckland                           17:16 
    4 Rolf Boswell                          70 HB Hawkes Bay                         18:38 
    5 William Power                         69 WN Wellington                         19:33 
    6 Jeremy Tonge                          70 BR Bristol                    GBR     20:01 
    7 Sean Bardsley                         68 WN Wellington                         21:23 

      Phillip Herries                       65 HB Hawkes Bay                           dns 



M45  (33)                 2.2 km  75 m   21 C     

    1 Peter Swanson                         64 AK Auckland                           15:43 
    2 Paul Ireland                          65 NW North West                         16:05 
    3 John Robertson                        65 HV Hutt Valley                        16:17 
    4 Neil Martin                           62 NW North West                         17:02 
    5 Jeff Greenwood                        63 AK Auckland                           17:18 
    6 Mark Shingler                         62 BF Big Foot                   AUS     17:30 
    7 David King                            59 WN Wellington                         17:32 
    8 Rob Collier                           64 WN Wellington                         18:38 
    9 Paul Jones                            65 HB Hawkes Bay                         19:55 
   10 Guy Cory-Wright                       64 AK Auckland                           20:00 
   11 Rudy Hlawatsch                        64 AK Auckland                           20:43 
   12 Peter Cleary                          62 CM Counties                           20:58 
   13 Dwayne Smith                          65 AK Auckland                           21:18 
   14 Greg Campbell                         65 LS Lustens                    SWE     21:24 
   15 Dave Forbes                           63 MB Marlborough                        21:58 
   16 Chris Beckman                         66 HB Hawkes Bay                         22:14 
   17 Rob Molloy                            65 WN Wellington                         22:45 
   18 Paul Teesdale-Spittle                 66 WN Wellington                         22:49 
   19 Wally Sampson                         64 WN Wellington                         23:21 
   20 Greg Edmonds                          65 HB Hawkes Bay                         23:48 
   21 Craig Pearce                          64 AK Auckland                           23:53 
   22 Simon Comeskey                        61 WN Wellington                         23:55 
   23 Tim Anderson                          62 HB Hawkes Bay                         24:58 
   24 Bruce Worsley                         66 HV Hutt Valley                        25:14 
   25 Henry Porter                          64 HB Hawkes Bay                         28:09 
   26 Rob Vanstam                           65 NW North West                         28:40 
   27 Alan Davidson                         62 HB Hawkes Bay                         28:57 
   28 Greg Grant                            66 WN Wellington                         29:16 
   29 Stephen Boyd                          65 AK Auckland                           31:09 
   30 Ross Stone                            63 HB Hawkes Bay                         37:39 

      Hugh Forlong-Ford                     65 HB Hawkes Bay                            mp 
      Brent Goodall                         62 CM Counties                              mp 
      Mick Finn                             64 HV Hutt Valley                           mp 



M50  (31)                 2.2 km  75 m   21 C     

    1 Paul Dalton                           61 WA Wairarapa                          17:41 
    2 Alister Metherell                     59 PP Peninsular & Plains                18:16 
    3 Bruce Peat                            58 CM Counties                           18:32 
    4 Ian Simpson                           60 BP Bay Of Plenty                      18:39 
    5 Nick Engleback                        59 WN Wellington                         18:49 
    6 Peter Wood                            60 WN Wellington                         18:55 
    7 Stephen Reynolds                      56 NW North West                         20:04 
    8 Andrew Lumsden                        57 WN Wellington                         20:15 
    9 Patrick Manning                       61 DN Dunedin                            20:26 
   10 Geoff Todkill                         57 NC Newcastle                  AUS     20:40 
   11 Mark Irwin                            57 HB Hawkes Bay                         20:48 
   12 Martin Etherington                    60 PP Peninsular & Plains                21:21 
   13 Grant Edmonds                         56 HB Hawkes Bay                         21:56 
   14 Stephen Peat                          60 CM Counties                           22:08 
   15 Stephan Alsleben                      61 HB Hawkes Bay                         22:52 
   16 Simon Rea                             58 HV Hutt Valley                        22:55 
   17 Geoff Peel                            58 NC Newcastle                  AUS     23:34 
   18 Alan Horn                             61 WN Wellington                         24:31 
   19 David Barclay                         61 HB Hawkes Bay                         25:20 
   20 Larry Weiss                           57 GR Garingal                   AUS     25:34 
   21 Murray Richardson                     57 HB Hawkes Bay                         25:37 
   22 Dave Rogers                           58 BK BKO                        GBR     26:16 
   23 Malcolm Standrill                     58 WN Wellington                         29:04 
   24 Phil Law                              61 HB Hawkes Bay                         29:13 
   25 Stephen Matthews                      61 HB Hawkes Bay                         32:04 
   26 Lockie Campbell                       60 PP Peninsular & Plains                36:21 
   27 Peter Watson                          57 HB Hawkes Bay                         37:52 

      Bryan Teahan                          60 WA Wairarapa                             mp 
      Don Paterson                          55 TA Taranaki                              mp 
      Owen Means                            60 NW North West                            mp 
      Trevor Batin                          59 PP Peninsular & Plains                  dns 



M55  (17)                 2.2 km  75 m   21 C     

    1 Malcolm Ingham                        55 WN Wellington                         17:59 
    2 Ted van Geldermalsen                  54 YV Yarra Valley               AUS     18:33 
    3 Geoff Mead                            56 NW North West                         19:30 
    4 Dick Dinsdale                         54 WN Wellington                         19:33 
    5 Andrew McGowan                        53 PP Peninsular & Plains                20:30 
    6 Russell Higham                        54 RK Red Kiwi                           21:24 
    7 Greg Bristow                          54 PP Peninsular & Plains                22:20 
    8 Stuart Gray                           54 NW North West                         22:54 
    9 Pat van Berkel                        54 HV Hutt Valley                        23:40 
   10 Norm Jager                            56 AK Auckland                           23:46 
   11 John Barrett                          52 NW North West                         24:35 
   12 Robert Whitla                         54 PP Peninsular & Plains                24:55 
   13 George Richardson                     56 PP Peninsular & Plains                26:00 
   14 Peter Ramsden                         55 RK Red Kiwi                           28:21 
   15 Owen Cambridge                        52 DN Dunedin                            28:31 
   16 Graeme Carruthers                     54 WN Wellington                         30:49 
   17 Jim Spall                             55 HB Hawkes Bay                         36:56 



M60  (17)                 1.8 km  70 m   20 C     

    1 Alistair Stewart                      49 AK Auckland                           18:15 
    2 Roger Mulvay                          51 HB Hawkes Bay                         18:39 
    3 Michael Wood                          47 HV Hutt Valley                        18:48 
    4 Nick Collins                          51 TA Taranaki                           19:10 
    5 Derek Morrison                        50 HB Hawkes Bay                         20:14 
    6 Peter Shepherd                        50 IK Illawarra Kareelah         AUS     20:30 
    7 Stan Foster                           49 NW North West                         21:18 
    7 Neil Kane                             46 WN Wellington                         21:18 
    9 David Scott                           47 AK Auckland                           21:31 
   10 Steve Armon                           50 HB Hawkes Bay                         22:23 
   11 Lyndon Haugh                          48 TP Taupo                              22:50 
   12 Graham Teahan                         50 RK Red Kiwi                           23:12 
   13 Max Kerrison                          49 HB Hawkes Bay                         24:49 
   14 Richard English                       47 PP Peninsular & Plains                26:29 
   15 David Turner                          48 WN Wellington                         29:46 
   16 Selwyn Palmer                         49 AK Auckland                           31:58 

      Mike Wimpenny                         48 NL Nelson                               dns 



M65  (3)                  1.8 km  70 m   20 C     

    1 Wayne Aspin                           45 CM Counties                           22:34 
    2 Peter Yeates                          46 DR Dandenong Ranges           AUS     29:07 
    3 Michael Hubbert                       43 RE Red Kangaroo               AUS     54:49 



M70  (8)                  1.6 km  55 m   19 C     

    1 Don Locke                             38 WN Wellington                         20:34 
    2 John Davies                           40 PP Peninsular & Plains                22:28 
    3 Ian Basire                            37 HV Hutt Valley                        26:50 
    4 Graham Garden                         38 PP Peninsular & Plains                28:47 
    5 Warwick Hill                          41 WN Wellington                         32:52 

      Gavin Scott                           41 HV Hutt Valley                           mp 
      John Robinson                         39 CM Counties                              mp 
      Hub Carter                            40 NL Nelson                                mp 



M75  (3)                  1.6 km  55 m   19 C     

    1 Ian Holden                            33 NL Nelson                             23:12 
    2 Alan Berry                            35 HB Hawkes Bay                         25:49 
    3 Tom Clendon                           35 AK Auckland                           31:30 



W21E  (15)                2.2 km  80 m   24 C     

    1 Lizzie Ingham              NZL100     88 WN Wellington                         14:10 
    2 Piret Klade                EST138     83 HV Hutt Valley                        15:08 
    3 Penny Kane                 NZL41      81 WN Wellington                         16:39 
    4 Georgia Whitla             NZL104     89 PP Peninsular & Plains                17:03 
    5 Imogene Scott              NZL7       89 AK Auckland                           17:04 
    6 Yvette Baker                          67 WN Wellington                         17:28 
    7 Rebecca Smith              NZL25      77 BP Bay Of Plenty                      17:32 
    8 Rita Homes                 NZL8       86 HB Hawkes Bay                         17:50 
    9 Tessa Ramsden              NZL6       88 RK Red Kiwi                           18:00 
   10 Amber Morrison             NZL60      87 HB Hawkes Bay                         18:08 
   11 Katie Bolt                 NZL148     82 PP Peninsular & Plains                19:20 
   12 Sarah Gray                 NZL87      86 WN Wellington                         19:55 
   13 Jenni Adams                NZL5       70 PP Peninsular & Plains                20:21 
   14 Frances Peat               NZL113     87 CM Counties                           21:45 
   15 Sandra Jahn                           85 RO SV Robotron                GER     24:20 



W10  (10)                 1.6 km  30 m   18 C     

    1 Siena Harrison                        02 HB Hawkes Bay                         18:02 
    2 Sally Mains                           01 NL Nelson                             24:36 
    3 Chelsea Sampson                       02 WN Wellington                         25:15 
    4 Lucy Parsons                          01 AK Auckland                           25:53 
    5 Sonja Bowen                           01 CM Counties                           33:17 

      Annabel Lapworth                      02 PP Peninsular & Plains                   mp 
      Anna Cory-Wright                      02 AK Auckland                              mp 
   nc Venla Salonen                         02 UG Ugly Gully                 AUS     15:37 
   nc Rebecca Greenwood                     03 AK Auckland                           40:15 
   nc Kaia Joergensen                       04 PP Peninsular & Plains                17:17 



W12  (11)                 1.6 km  55 m   19 C     

    1 Danielle Goodall                      99 CM Counties                           20:42 
    2 Katie Cory-Wright                     99 PP Peninsular & Plains                23:17 
    3 Zoe Hunt                              99 PP Peninsular & Plains                30:16 
    4 Tessa Boyd                            00 AK Auckland                           30:20 
    5 Jessica Sampson                       99 WN Wellington                         30:32 
    6 Lucy Tonge                            00 BR Bristol                    GBR     32:10 
    7 Anna Peat                             00 CM Counties                           43:43 
    8 Marina Comeskey                       00 WN Wellington                         45:33 
    9 Caroline Howell                       00 HB Hawkes Bay                         56:35 

      Susan Eatson                          99 TP Taupo                                 mp 
      Olivia Beckman                        99 HB Hawkes Bay                            mp 



W14  (20)                 1.6 km  55 m   19 C     

    1 Sophie Harrison                       97 PP Peninsular & Plains                16:56 
    2 Lara Molloy                           98 WN Wellington                         17:26 
    3 Ellie Molloy                          97 WN Wellington                         17:42 
    4 Steph Harding                         98 WN Wellington                         17:54 
    5 Hayley Ewen                           97 AK Auckland                           18:05 
    6 Hayley Smith                          98 AK Auckland                           18:39 
    7 Anna O'Leary                          98 DN Dunedin                            19:00 
    8 Laura Matthews                        98 HB Hawkes Bay                         19:01 
    9 Inka Salonen                          97 UG Ugly Gully                 AUS     20:08 
   10 Emma Carruthers                       97 WN Wellington                         20:48 
   11 Anna Parsons                          98 AK Auckland                           21:13 
   12 Georgia Lock                          97 HB Hawkes Bay                         23:52 
   13 Helen Howell                          97 HB Hawkes Bay                         24:26 
   14 Rebecca Grant                         98 WN Wellington                         26:27 
   15 Hannah Collier                        97 WN Wellington                         28:00 
   16 Caitlin Jones                         98 HB Hawkes Bay                         31:07 
   17 Brooke Rennie                         97 NW North West                       1:08:44 

      Emily Wood                            98 WN Wellington                           dns 
      Kerri Batin                           97 PP Peninsular & Plains                  dns 
      Rhiannon Forlong-Ford                 97 HB Hawkes Bay                           dns 



W16  (24)                 1.6 km  55 m   19 C     

    1 Vida Fox                              96 HB Hawkes Bay                         14:13 
    2 Helena Barnes                         95 NW North West                         14:25 
    3 Helayna Ogden                         96 NW North West                         15:12 
    4 Hannah Sampson                        96 WN Wellington                         15:53 
    5 Brianna Massie                        96 HB Hawkes Bay                         15:58 
    6 Megan Davidson                        95 HB Hawkes Bay                         16:22 
    7 Monieka Scott                         96 HB Hawkes Bay                         16:41 
    8 Nicola Mulvay                         96 HB Hawkes Bay                         17:05 
    9 Hannah Matthews                       96 HB Hawkes Bay                         17:20 
   10 Lauren Holmes                         96 NW North West                         17:24 
   11 Nicola Law                            96 HB Hawkes Bay                         17:35 
   12 Kate Salmon                           96 NW North West                         18:14 
   13 Kelly Mulvay                          95 HB Hawkes Bay                         18:58 
   14 Alice Lumsden                         96 HB Hawkes Bay                         19:16 
   15 Aimee Lobb                            95 HB Hawkes Bay                         19:41 
   16 Jasmine Lock                          95 HB Hawkes Bay                         20:38 
   17 Sarah Baxter                          96 HB Hawkes Bay                         20:50 
   18 Isla Forbes                           96 MB Marlborough                        21:24 
   19 Georgia Richardson                    96 HB Hawkes Bay                         21:31 
   20 Annie Creagh                          95 HB Hawkes Bay                         24:16 
   21 Amber Helliwell                       95 HB Hawkes Bay                         25:23 
   22 Emma Pullen                           95 HB Hawkes Bay                         26:33 
   23 Katherine Rybinski                    96 HB Hawkes Bay                       1:05:50 

      Rebecca Batin                         95 PP Peninsular & Plains                  dns 



W18  (19)                 1.8 km  70 m   20 C     

    1 Renee Beveridge                       93 NW North West                         14:58 
    2 Lauren Turner                         95 WN Wellington                         15:33 
    3 Cosette Saville                       93 CM Counties                           15:46 
    4 Rebecca Gray                          94 NW North West                         15:48 
    5 Holly Edmonds                         95 HB Hawkes Bay                         16:20 
    6 Sarah Davidson                        94 HB Hawkes Bay                         16:38 
    7 Katie Eames                           93 HB Hawkes Bay                         16:39 
    8 Taryn Kramer                          93 BP Bay Of Plenty                      17:49 
    9 Naomi Anderson                        95 HB Hawkes Bay                         18:36 
   10 Harriet Baxter                        94 HB Hawkes Bay                         18:58 
   11 Rebecca Matthews                      94 HB Hawkes Bay                         19:22 
   12 Natalie de Burgh                      94 HB Hawkes Bay                         19:24 
   13 Kate Jordan                           93 RK Red Kiwi                           21:05 
   14 Kate Hensman                          93 HB Hawkes Bay                         21:34 
   15 Hannah Lockie                         94 NW North West                         23:05 
   16 Megan Engleback                       93 WN Wellington                         24:19 
   17 Nicole Rennie                         94 NW North West                         29:12 

      Catherine Clark                       94 HB Hawkes Bay                           dns 
      Laura Kaan                            94 HB Hawkes Bay                           dns 



W20  (14)                 2.2 km  80 m   24 C     

    1 Kate Morrison                         91 HB Hawkes Bay                         14:07 
    2 Angela Simpson             NZ106      91 BP Bay Of Plenty                      14:19 
    3 Laura Robertson                       93 HV Hutt Valley                        16:00 
    4 Jaime Goodwin                         92 HB Hawkes Bay                         17:08 
    5 Selena Metherell                      93 PP Peninsular & Plains                17:28 
    6 Anna Gray                             91 NW North West                         18:14 
    7 Jula McMillan                         93 NW North West                         19:21 
    8 Erin Paterson                         92 TA Taranaki                           20:08 
    9 Kate Smirnova                         92 AK Auckland                           21:07 
   10 Emily Dinsdale                        92 WN Wellington                         22:02 
   11 Sarah Anderson                        92 HB Hawkes Bay                         22:03 
   12 Katalla Kramer                        91 BP Bay Of Plenty                      22:53 
   13 Sara Bailey                           91 HB Hawkes Bay                         23:22 
   14 Nicole Jones                          92 HB Hawkes Bay                         31:24 



W21  (2)                  1.8 km  70 m   20 C     

    1 Alina Smirnova                        90 AK Auckland                           20:49 
    2 Katherine Reynolds                    90 NW North West                         24:22 



W35  (2)                  1.8 km  70 m   20 C     

    1 Heidi Salonen                         72 UG Ugly Gully                 AUS     20:29 
    2 Sarah Underwood                       72 WN Wellington                         25:24 



W40  (14)                 1.8 km  70 m   20 C     

    1 Susan Edwards                         70 HV Hutt Valley                        16:32 
    2 Jan Harrison                          67 PP Peninsular & Plains                17:36 
    3 Anna Robertson                        66 HV Hutt Valley                        17:50 
    4 Katie Hill                            68 WN Wellington                         19:44 
    5 Jeni Pelvin                           71 DN Dunedin                            20:43 
    6 Karen Beckman                         68 HB Hawkes Bay                         21:01 
    7 Louise Tonge                          69 BR Bristol                    GBR     22:06 
    8 Kim Creagh                            66 HB Hawkes Bay                         22:49 
    9 Lesley Sampson                        68 WN Wellington                         23:02 
   10 Megan Officer                         68 NW North West                         24:38 
   11 Alison Comer                          67 AK Auckland                           26:31 
   12 Emmanuelle Recy                       70 CN Convergence Noumea         NCL     28:12 
   13 Melvina Wise                          66 AK Auckland                           29:52 
   14 Margaret Peel                         68 NC Newcastle                  AUS     35:59 



W45  (15)                 1.8 km  70 m   20 C     

    1 Paula Shingler                        63 BF Big Foot                   AUS     17:14 
    2 Raewyn Simpson                        63 BP Bay Of Plenty                      17:44 
    3 Julia Fettes                          66 PP Peninsular & Plains                21:43 
    4 Helen Edmonds                         65 HB Hawkes Bay                         22:57 
    5 Asa Sorlin                            64 LS Lustens                    SWE     23:32 
    6 Karen Grant                           66 WN Wellington                         24:18 
    7 Sue Stone                             65 HB Hawkes Bay                         25:16 
    8 Catherine Howell                      65 HB Hawkes Bay                         25:22 
    9 Iryna Smirnova                        62 AK Auckland                           27:34 
   10 Anne Baxter                           62 HB Hawkes Bay                         29:33 
   11 Kim Matthews                          63 HB Hawkes Bay                         29:39 
   12 Karen Woods                           64 AK Auckland                           38:16 

      Lyn Stanton                           64 AK Auckland                              mp 
      Jane Davidson                         63 HB Hawkes Bay                            mp 
      Catrina Forbes                        63 MB Marlborough                           mp 



W50  (23)                 1.8 km  70 m   20 C     

    1 Annette Orchard                       57 AK Auckland                           19:26 
    2 Carey Nazzer                          59 TA Taranaki                           19:28 
    3 Jay Paterson                          61 TA Taranaki                           20:15 
    4 Jean Cory-Wright                      58 PP Peninsular & Plains                20:32 
    5 Lisa Mead                             57 NW North West                         22:10 
    6 Anna Engleback                        60 WN Wellington                         22:22 
    7 Vivien Bloor                          58 PP Peninsular & Plains                22:28 
    8 Jane Harding                          59 WN Wellington                         22:34 
    9 Joy Vanderpoel                        57 RK Red Kiwi                           22:59 
   10 Elizabeth Parsons                     58 AK Auckland                           23:19 
   11 Vivienne Prince                       57 PP Peninsular & Plains                23:23 
   12 Margi Freemantle                      57 YV Yarra Valley               AUS     25:22 
   13 Karin Hefftner                        57 GR Garingal                   AUS     25:40 
   14 Faye McDonald                         57 HB Hawkes Bay                         26:11 
   15 Debbie Dodd                           60 DR Dandenong Ranges           AUS     29:50 
   16 Lynn McBain                           59 WN Wellington                         32:25 
   17 Gaye Evans-Love                       60 HB Hawkes Bay                         35:26 
   18 Liz Nicholson                         60 WA Wairarapa                          39:55 
   19 Lynette Porter                        58 HV Hutt Valley                        42:11 

      Julie Mann                            58 IK Illawarra Kareelah         AUS        mp 
      Annette Campbell                      60 PP Peninsular & Plains                  dns 
      Heather Batin                         58 PP Peninsular & Plains                  dns 
      Louise Porteous                       58 NW North West                           dns 



W55  (10)                 1.8 km  70 m   20 C     

    1 Gillian Ingham                        55 WN Wellington                         17:02 
    2 Bronwyn Holcombe                      55 AK Auckland                           21:47 
    3 Debbie Byers                          55 WN Wellington                         22:46 
    4 Josie Boland                          56 PP Peninsular & Plains                23:00 
    5 Valerie Rogers                        54 PP Peninsular & Plains                23:47 
    6 Annie Sanderson                       55 TA Taranaki                           23:51 
    7 Pamela Whitla                         55 PP Peninsular & Plains                26:23 
    8 Janet Dobbie                          56 WN Wellington                         27:15 
    9 Carol Ramsden                         55 RK Red Kiwi                           27:59 
   10 Beverley Holder                       56 WN Wellington                         30:13 



W60  (7)                  1.6 km  55 m   19 C     

    1 Patricia Aspin                        46 CM Counties                           21:40 
    2 Unni Lewis                            48 CM Counties                           23:21 
    3 Joanna Stewart                        50 AK Auckland                           25:09 
    4 Dorothy Kane                          48 WN Wellington                         25:57 
    5 Julia Fraser                          47 WN Wellington                         27:19 
    6 Ilze Yeates                           49 DR Dandenong Ranges           AUS     32:02 
    7 Jenny Teahan                          49 RK Red Kiwi                           42:32 



W65  (4)                  1.6 km  55 m   19 C     

    1 Royce Mills                           46 RK Red Kiwi                           19:55 
    2 Jill Dalton                           44 HV Hutt Valley                        23:20 
    3 Trish Faulkner                        42 PP Peninsular & Plains                24:06 
    4 Allison Basire                        43 HV Hutt Valley                        29:59 



W70  (4)                  1.6 km  55 m   19 C     

    1 Valerie Robinson                      40 CM Counties                           26:16 
    2 Bunny Rathbone                        35 DN Dunedin                            27:44 
    3 Dianne Hill                           41 WN Wellington                         29:48 

      Hilary Weeks                          36 AK Auckland                             dns